BIZNES

TAPI’de önemli gelişme

Türkmenistan’ın öncülüğünde Aralık 2015’te temeli atılan Türkmenistan gazını Güney Asya’nın 2 dev ülkesi Pakistan ile Hindistan’a taşıyacak Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesinin yeni etabı için hazırlıklar başladı. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, geçtiğimiz günlerde Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind ile telefonda görüşerek, Şubat 2018’de TAPİ projesinin Afgan topraklarındaki kısmının inşası için temel atma törenine davet etmişti.

Türkmen Lider, bu akabinde haftasonu Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ile telefonda görüştü. Devlet Başkanı, Afgan ve Pakistan Liderlerini de, TAPİ projesinin Afganistan kısmının temel atma törenine ve aynı zamanda gerçekleştirilecek Türkmenistan-Afganistan-Pakistan elektrik hattı, fiber optik iletişim hattı temel atma törenlerine ve Serhetabat-Turgundi demiryol hattının açılış törenine davet etti.

Sözkonusu törenler Türkmenistan ile Afganistan sınırında gerçekleştirilecek. Bu projeler, Afganistan’ın bölgedeki ekonomik entegrasyonu için büyük önem taşımaktadır ve ayrıca ülkeye ekonomik açıdan büyük faydası olacak. Türkmenistan’ın kendi imkanları ile hayata geçirdiği Serhetabat-Turgundi demiryolu hattı ise Afganistan’ın mallarının yurtdışına ihracatına büyük katkı sağlayacak.

Türkmenistan’ın her türlü desteği için müteşekkir olan Afgan Cumhurbaşkanı Gani, TAPİ ve diğer projelere önem verdiklerini kaydederek, törenlere katılacağını söyledi.

Türkmenistan’ın enerji ve ulaştırma sektöründeki uluslararası inisiyafitlerini desteklediklerini açıklayan Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin de, bölgedeki sürdürülebilir kalkınma için büyük önem taşıyan bu projelerin temel atma ve açılış törenlerine katılacağını teyit etti.

Öte yandan, Türkmen Lider Rusya’nın Astrhan Bölge Valisi Aleksandr Jilkin ile telefonda görüştü. Rus valisi, Devlet Başkanı’nı BM Genel Kurulu’nda kabul edilen Sürdürülebilir Ulaştırma Kararı ile tebrik etti ve Türkmenistan ile işbirliğinin arttırılmasına hazır olduğunu belirtti.

Türkmenistan ile Astrahan’ın Hazar Denizi birleştiriyor. Bu bağlamda, Türkmenistan ile Astrahan arasında ticaret ve turizm alanlarındaki işbirliğinin genişletilmesi için büyük imkanlar yer almaktadır. Türkmenbaşı kenti ile Astrahan bölgesi arasında gemi ile gezi seyahatlerinin yapılabileceği görüşüldü.

Rus valisi, Türkmen tarafının Astrahan’ın Funtova köyünde inşa ettiğ 240 öğrenci kapasiteli okul için de teşekkür etti. Bu okul, Türkmenistan tarafından Astrahan bölgesinin 300.yıldönümü için anlamlı hediye olacağı ve Türkmen milli şairi ve düşünürü Mahtumkuli Firaki’nin ismini taşıyacak. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

Ýene-de okaň

Azerbaýjanyň ministri: türkmen-azerbaýjan söwda möçberi 10 esse artdy

Türkmen-azerbaýjan hökümetara toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

«Agro-Pak Türkmenistan – 2023» sergisi başlady

Ata Watan Eserleri

Türkmen wekiliýeti «Halal EKSPO ─ 2023» sergisine gatnaşdy

Aşgabatda halkara forum geçirildi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan dünýäniň işewürleriniň üns merkezinde