BIZNES

TAPI Temel atma töreni 23 Şubat’ta : Hindistan’da temaslar

15-16 Ocak tarihlerinde Pakistan’ı ziyaret eden Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, bu ziyaretinin ardından kısa süreliğine Hindistan’da da temaslarda bulundu. Türkmen Bakan, Yeni Delhi’de Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj ile görüştü.

Türkmen Bakan, Hintli mevkidaşına görüşme talebini kabul ettiği için teşekkür ederek, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı projesi için yaptığı çalışmalar, hem özel hem de devlet yönetimindeki fonlardan finansal kaynakların çekilmesi yönündeki işler doğrultusunda bilgi verdi.

Taraflar, en kısa zamanda TAPİ Yönetici Komitesi kapsamında projeye katılan ülkelerin bakanları düzeyinde toplantı yapılmasının önemine değindiler. Türkmen tarafı, TAPİ projenini aktif olarak hayata geçirilmesi başladığından dolayı ortaya çıkabilecek konuları ile ilgili acil çözümler üretmek amacıyla Yeni Delhi’de TAPİ Project LTD konsorsiyumunun temsilciliğinin açılmasını gerektiğini ifade etti.

Görüşme sonunda Türkmen heyeti, Hindistan Dışişleri Bakanı’na Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind’e 23 Şubat tarihinde TAPİ projesinin bir sonraki aşamasının temel atma törenine, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan elektrik hattının temel atma törenine ve Serhetabat-Turgundi demiryolunun açılış törenine gönderdiği davetiyeni takdim etti. Hint Dışişleri Bakanı, davetiye için teşekkür ederek, bunu en üst makama ulaştıracaklarını belirtti.

Aralık 2015’te temeli atılan TAPİ projesi aktif bir şekilde hayata geçiriliyor. Türkmen gazını Güney Asya’ya taşıyacak boru hattının Afganistan ve Pakistan topraklarındaki inşasını da hızlandırılıyor. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Ýene-de okaň

Azerbaýjanyň ministri: türkmen-azerbaýjan söwda möçberi 10 esse artdy

Türkmen-azerbaýjan hökümetara toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

«Agro-Pak Türkmenistan – 2023» sergisi başlady

Ata Watan Eserleri

Türkmen wekiliýeti «Halal EKSPO ─ 2023» sergisine gatnaşdy

Aşgabatda halkara forum geçirildi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan dünýäniň işewürleriniň üns merkezinde