JEMGYÝET

TAPİ Projesine 700 Milyon USD Yeni Fon

 İslam Kalkınma Bankası, Türkmenistan’ın doğalgazını Güney Asya pazarına taşıyacak Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz projesinin Türkmenistan topraklarındaki kısmı için 700 milyon dolar kredi sağlayacak.

Bu konuyla ilgili anlaşma, ABD’nin başkenti Washington’da Uluslararası Para Fonu ile Dünya Bankası’nın güz dönemdeki toplantısı kapsamında imzalandı. Törene, Türkmenistan’ı temsilen Dış Ekonomik İlişkiler Bankası katıldı.

Aralık 2015’de temeli atılan TAPİ projesinin Türkmenistan topraklarından geçen 214 kilometre uzunluğundaki doğalgaz hattındaki çalışmalar hızlı bir şekilde devam ettiriliyor.

TAPİ projesi Türkmenistan’ın doğalgaz kaynaklarını çeşitli yollarla dünya piyasasına güvenli ve istikrarlı bir şekilde ulaştırma yönünde hayata geçirdiği enerji stratejisinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

Sözkonusu proje, Güneydoğu Asya ülkelerine uzun vadeli enerji akımını sağlayacak ve bölgenin ekonomik açıdan kalkınmasına katkı sağlayacak. Ayrıca, TAPİ projesi küresel enerji güvenliğinin ve sürdürülebilir kalkınmasınında önemli faktörlerinden birisini teşkil etmektedir.

Dış Ekonomik İlişkiler Devlet Bankası, Türkmenistan’ın uluslararası piyasadaki resmi temsil kurumu olarak, önemli yatırım projeleri için uzun ve orta vadeli kredilerin alınmasını sağlıyor. Ayrıca, İslam Kalkınma Bankası ile Türkmenistan adına işbirliği yapıyor.  

33 milyar metreküp doğalgaz taşıma kapasitesine sahip TAPİ projesi ile Türkmen gazının Afganistan üzerinden Güney Asya`nın 2 devi Pakistan ve Hindistan`a ulaştırmak hedefleniyor. Bin 800 kilometrelik TAPİ projesinin 214 kilometresi Türkmenistan sınırından geçiyor.

Proje, Türkmenistan`daki dünyanın en büyük 2. doğalgaz sahası konumundaki Galkınış sahasından başlayacak. Rusya ve ABD`nin de desteklediği bu proje için TAPİ LTD konsorsiyum oluşturuldu ve sözkonusu konsorsiyumun lideri olarak ta Türkmenistan`ın Türkmengaz şirketi seçildi.

 

Ýene-de okaň

Haj parzyny berjaý etmek üçin 289 zyýaratçy Saud Arabystana gider

Ata Watan Eserleri

Gazagystanyň Prezidenti Türkmenistanyň daşary işler ministrini kabul etdi

Türkmenistanda iýun aýynda geçiriljek esasy çäreler

Türkmenistan Hytaý, Ýaponiýa, Koreýa Respublikasy bilen hyzmatdaşlygy ösdürer

Mary-Tejen-Aşgabat ugry boýunça welosiped ýörişi geçiriler

Çoganly ýaşaýyş toplumynda iki gatly 136 sany ýaşaýyş jaýy açylyp ulanmaga berildi