TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

TAPİ projesi için boru alımı

Türkmenistan’ın öncülüğünde hayata geçirilmekte olan Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesinin inşası için Rusya’dan boru satın alınacak. Rus basınında yer alan habere göre, Türkmengaz Devlet Kurumu tarafından boru satın alımı yönünde açılan ihaleyi Rusya’nın Çelyabinsk Boru Fabrikası kazandı.

TAPİ projesinin Türkmenistan toprakları boyunca uzanan 214 kilometrelik kısmının inşasında gerekli olan boruların Rusya’dan sağlanması kararlaştırıldı. İhale sonuçlarına göre,  müşteri ve tedarikçi 219 milyon dolar tutarında anlaşmaya vardığı kaydedildi.

Rusya’nın Sberbank Bankası, Türkmenistan Dış Ekonomik İşleri Devlet Bankası’ndan gelen 219 milyon dolarlık akreditifi onayladı.  Türkmenistan Dış Ekonomik İşleri Devlet Bankası, İslam Kalkınma Bankası’ndan TAPİ projesi için sağlanan finans kaynağını yönetmektedir.

TAPİ projesinin inşasının finanse edilmesi konusunda Asya Kalkınma Bankası, Suudi Kalkınma Fonu, Japon hükümeti ve Fransız CİFAL şirketinden destek gelmişti.

Suudi Kalkınma Fonu’nun desteğiyle de TAPİ boru hattı için gerekli olan boruların bir kısmı tedarik edilmişti.

Ýene-de okaň

Çawuşogly: Türkmenistan bilen söwda gatnaşyklarymyzy ösdüreris

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Özbegistan demirýol ulgamynda hyzmatdaşlygyny ösdürýär

100 milliard dollar ýitiren ilkinji adam

Teswirle