TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

TAPİ için yeni yatırımcılar çekilecek

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de devam eden ADIPEC-Abu Dabi Uluslararası Petrol Fuar ve Konferansı’nda Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesi de anlatıldı. Projenin hayata geçirilmesi için kurulan TAPİ Pipeline Company Başkanı Muhammetmyrat Amanov, konferansa katılımcılara TAPİ projesi hakkında bilgi verdi. Asya, Orta Doğu ve Avrupa’dan yeni yatırımcılar çekmeyi planladıklarını kaydeden Amanov, TAPİ doğalgaz boru hattının maliyetini 10 milyar dolardan 7 milyar dolara düşürdüklerini de belirtti.

Türkmen yetkili, moderatörün projenin finansal yönüyle ilgili sorusuna şu şekilde yanıt verdi. “10 milyar, aslında planladığımızdan biraz daha fazla. Şimdi proje 7 milyar dolar değerindedir. Proje, maliyetleri optimize etmeyi mümkün kılan aşamalarda güç kazanacaktır. İlk lansman bize 5 milyar dolar civarında mal olacak" dedi.

Amanov, bazı uluslararası yatırımcılar ile müzakerelerin devam ettiğini kaydederek, en önemli finansla destekçilerinin Asya Kalkınma Bankası olduğunu, bankanın hem teknik hem de mali yönden destek sağladığını açıkladı. İslam Kalkınma Bankası’nın projenin Türkmen kısmı için 700 milyon dolar finans kaynağı sağladığını kaydeden Amanov, Avrupalı ve Türk kredi kuruluşlarının desteği olduğunu ifade etti. Türkmen yetkili, çekilmiş ve kendi finansmanının oranının % 70 ila % 30 olmasını beklendiğini belirtti.

Amanov, projenin FID’nin (Nihai Yatırım Kararı) 2019'un ilk yarısında alınması planlandığını, “Proje aşamalı olarak başlatılacak. İlk olarak Afganistan’a gaz tedariki yapılacak, 24 aydan sonra Pakistan’a gaz verilecek” dedi.

Projenin Afganistan topraklarındaki güvenliği ile ilgili soruya ilişkin Amanov, 1.500 kişinin dahil olduğu bölgedeki ön çalışmaların yapıldığını ve güvenlik sorununun olmayacağını belirtti.

PROJE HAKKINDA

TAPİ – Türkmenistan gazını Afganistan, Pakistan ve Hindistan’a taşıyan boru hattı. 4 ülkenin topraklarından geçecek boru hattı Türkmenistan’ın Galkınış sahasından başlayarak, Hindistan’ın Pakistan ile sınırına yakın Fazilka kasabasında son bulacak.

Boru hattının toplam uzunluğu 1814 kilometre. Doğalgaz taşıma kapasitesi yıllık 33 milyar metreküp (günlük 90 milyon metreküpten fazla). Projenin gaz kaynağı Galkınış sahası. Dünyanın en büyük 2.doğalgaz rezervli yatağıdır. 

Ýene-de okaň

Çawuşogly: Türkmenistan bilen söwda gatnaşyklarymyzy ösdüreris

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Özbegistan demirýol ulgamynda hyzmatdaşlygyny ösdürýär

100 milliard dollar ýitiren ilkinji adam

Teswirle