BIZNES

TAPI doğalgaz projesi New York’ta tanıtıldı

Türkmenistan doğalgazını Güney Asya ülkelerine taşıyacak Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) doğalgaz boru hattı projesi, ABD’nin New York kentinde tanıtıldı.

New York'taki Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu (UNDP) genel merkezinde, Afganistan, Pakistan ve Hindistan Daimi temsilcilikler ile birlikte Türkmenistan'ın Daimi temsilciliği "Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan Gaz Boru Hattı: güvenilir, sürdürülebilir ve modern bir enerji erişimi için yeni Büyük İpek Yolu Enerji Koridoru" konulu tanıtım töreni düzenlendi. Törende TAPİ projesi ile ilgili fotoğraf sergisi gezildi. Törene; Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Serdar Berdimuhamedov, Türkmenistan, Afganistan, Hindistan daimi temsilcileri, UNDP Türkmenistan temsilcisi Yelena Panova, TAPI Pipeline Company Limited genel müdürü M.Amanov, Avrupa Birliği, UNDP ve BM ülke temsilciliklerinden heyetler katıldı.

Türkmenistan’ın BM Daimi temsilcisi, Büyükelçi Aksoltan Atayeva, Türkmenistan'ın bu doğalgaz boru hattını Orta Asya ve Güney Asya bölgelerini birbirine bağlayacak yeni bir İpek yolu enerji koridoru olarak gördüğünü kaydetti. TAPI gaz boru hattı projesinin hayata geçirilmesinin, katılımcı ülkelere çeşitli ayrıcalıklar ve büyük ekonomik faydalar sağlayacağını ifade etti.

TAPI Pipeline Company Limited genel müdürü M.Amanov ise konuşmasında, projenin katılımcı ülkelere ekonomik, sosyal ve ekolojik bakımında faydaları hakkında bilgi verdi. TAPI'nin devreye alınmasının, enerji tedarik sorunlarının çözülmesine, binlerce yeni iş alanlarının yaratılmasına ve bölgedeki enerji güvenliği sorunlarının çözülmesine olanak sağlayacağını belirtti.

Afganistan, Pakistan ve Hindistan temsilcileri, projenin ülkelerinin ekonomik kalkınması, nüfusun istihdamı, altyapının geliştirilmesi ve nihayetinde Orta ve Güney Asya'nın çok taraflı güvenliği için özel bir önem taşıdığını belirtti.

Tanıtım töreni kapsamında TAPI Pipeline Company Limited şirketi tarafından hazırlanan video gösteri sunuldu.

 

Ýene-de okaň

Türkmen-türk işewürler maslahaty geçirildi

“VISA” nagt däl töleg ulgamynda Türkmenistana hyzmatdaşlyk teklip etdi

Amerikaly kompaniýalar Türkmenistanda 3,3 milliardlyk taslamalary durmuşa geçirýär

Türkmen gazy Yragyň elektrik stansiýalarynyň zerurlyklaryny üpjün eder

Awstriýanyň kompaniýalarynyň Aşgabada sapary

Gazagystan bilen Eýran söwdanyň möçberini 3 milliard dollara ýetirer