DÜNÝÄ

Suudi pilot Yazeed Al Rajhi, Amul-Hazar 2018 rallisine katılacak

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde 9-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışı tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Türkmen Desert Race olarak ta dünyada tanıtılan ralli için dünyanın çeşitli ülkelerinden pilotlar katılma isteğinde bulundu.

Türkmenistan Hükümeti dış temsilcilikleri vasıtasıyla Amul-Hazar 2018 rallisinin tanıtımını yürütüyor. Türkmenistan’ın Suudi Arabistan Büyükelçiliği, Er Riyad’da ralli yarışı ile ilgili tanıtım töreni düzenlendi. Törene, Suudi Arabistan’ın spor örgütleri yanı sıra basın mensupları ve Türkmen diasporası temsilcileri katıldı.

Tanıtım töreninin önemli konuklarından birisi Suudi Arabistan'ın en başarılı ralli pilotlarından olan Yazeed Al Rajhi oldu. Başarılı Suudi pilot, kendi takımıyla Amul-Hazar 2018 rallisine katılmak istediğini söyledi.

Tanıtım toplantısında, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın bu yarışa büyük önem verdiği kaydedildi. Bu bağlamda, ülkede büyük bir hazırlık çalışmasının yapıldığı ifade edildi. Amul-Hazar 2018 rallisi sadece bir sportif bir proje olmaksızın, ülkenin tarihi ve kültürel değerlerinin, UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilmek istenen Karakum çölünün muhteşem doğa manzaralarının tanıtılması açısından da büyük önem taşıdığı belirtildi.

Suudi pilot, böyle bir yarışa katılmak için davet edilmenin büyük bir mutluluk verici olduğunu kaydetti. Türkmenistan ile bu alanda işbirliği yapmaya hazır olduklarını, karşılıklı ziyaretler ile tecrübe paylaşımında bulunabileceklerini söyledi.

Törende, ralli yarışı ile ilgili video gösteri sunuldu.

‘Türkmenistan – Büyük İpek Yolu’nun kalbi’ yılı olarak adlandırılan 2018’in 9-15 Eylül tarihleri arasında Fransız tarafının desteğiyle organize edilecek uluslararası etkinlik için 2 gün hazırlık yapılacak. Yarışa katılacak takımlar için 9-10 Eylül tarihleri arasında Lebap vilayetinin Türkmenabat kentinde kayıt işlemleri yapılacak. Yarış 11 Eylül tarihinde resmen başlayacak.

Yarış 5 etapta devam edecek. Orta Asya’nın en sıcak çöllerinin birinden geçecek. Amul-Mary, Mary-Derveze, Derveze-Türkmen Gölü, Türkmen Gölü-Yangala, Yangala-Avaza arasında yapılacak yarışlarda SSV, SUV'ler, kamyonlar yarışacak.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Türkmen elektrik energiýasyny Azerbaýjana ibermegiň mümkinçiliklerine garaldy

Täjigistanyň Prezidenti türkmen wekiliýetini kabul etdi

Azerbaýjanyň SOCAR kompaniýasy Aşgabatda wekilhanasyny açdy

Azerbaýjanyň ykdysadyýet ministri Türkmenistanda saparda bolýar

Ata Watan Eserleri

Türkmen ilçisi Kataryň medeniýet ministri bilen duşuşdy

Alžiriň Ilçisi ynanç hatlarynyň nusgalaryny gowşurdy