JEMGYÝET

Suudi Arabistan ile “TAPI” konusu

Türkmenistan ile Suudi Arabistan Krallığı arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi adına kurulan Hükümetlerarası Ticari ve Ekonomik Komisyonun 6.toplantısı, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta gerçekleştirildi. Toplantıya katılmak için Suudi Arabistan Krallığı Ticaret ve Yatırım Bakanı Majid Abdullah Alkasabi’nin öncülüğündeki kalabalık heyet, Aşkabat’a geldi.

Suudi Bakan ilk olarak, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile görüştü. Görüşmede, başta enerji olmak üzere tekstil, gıda, bankacılık, medya, eğitim, bilim, kültür, spor ve turizm sektörlerindeki işbirliği konuları görüşüldü.

Daha sonra Türkmenistan Petrolgaz Kompleksi’nde hükümetlerarası toplantı yapıldı. Toplantıda türkmen heyetine petrolgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Myratgeldi Meredov başkanlık etti.

Çeşitli alanlardaki işbirliğinin ele alındığı toplantıda, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesine yatırımların arttırılmasına yönelik konular ele alındı. Bunun yanı sıra tekstil, gıda ve bankacılık alanlarındaki işbirliğinin genişletilmesine yönelik somut teklifler yapıldı.

 Suudi Bakan, bu toplantıda özellikle yakıt ve enerji sektöründe, tekstil ve gıda endüstrisinde, bankacılık sektöründe işbirliği için yeni adımlar atılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Toplantı sonrasında protokol imzalandı. Suudi Arabistan daha önce de TAPİ projesine yatırım yapmıştı.

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi