BIZNES

Su Bayramında Yağmur Bereketi

Türkmenistan’da 1995 yılından bu yana kutlanan ‘Su Damlası – Altın Tanesi’ bayramı bu defa da renkli görüntülere sahne oldu. Su bayramın kutlandığı günde başkent Aşkabat dâhil Türkmenistan’ın çoğu yerinde yağmur bereketi yağdı.  Ülkede her sene Nisan ayının ilk Pazar günü Su Bayramı kutlanmaktadır. Kutlamaların adresi Aşkabat’ın kuzey kesiminden geçen Karakum nehrinin kıyısı oldu. Törene, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, bakanlar, kamu kuruluş yetkilileri, Aşkabat’taki yabancı büyükelçiler ve çok sayıda misafir katıldı.

Törenin yapıldığı alanda Türkmenistan’ın tarım sektöründe kazandığı başarıları simgeleyen sergi düzenlendi. Ayrıca, nehrin kıyısında eski dönemlerde yerin altından su çıkarmak için kullanılan teknikler anlatıldı. Türkmenistan’da modern sulama metotları hakkında bilgi verildi.

Bunun yanı sıra tören kapsamında folklor gösterileri sunuldu. Spor müsabakaları düzenlendi. Nehirde gemilerle tur atıldı. Nehrin kıyısındaki ‘Su Damlası – Altın Tanesi’ dev yazı törene katılanların dikkatini çekti.

Türkmen halkı eski dönemlerden beri suyu tasarruflu kullanan bir halk. Yüzölçümünün büyük bir kısmını çöl kaplayan Türkmenistan’da suyun değerini anlamak amacıyla her sene bu bayram kutlanmaktadır. 

Törende Türkmenistan Devlet Başkanı adından su sektöründe çalışanlar ödüllendirildi. Devlet Başkanı ayrıca, bu bayram dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

Aynı gün bu bayram ülkenin bütün vilayetlerinde, ilçelerinde ve kasabalarında kutlandı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Angliýanyň ilkinji milliarder sazandasy boldy

Ata Watan Eserleri

Türkmen halysynyň baýramyna taýýarlyk görülýär

Türkmenistanda öndürilýän önümler «TIBCO-2024» sergisinde görkezilýär

Aşgabatda azyk önümçiliginiň döwrebap tehnologiýalarynyň halkara sergisi öz işine başlady

Russiýa bilen Merkezi Aziýanyň haryt dolanyşygy 44 milliard dollara deň boldy

Ata Watan Eserleri

USAID 13-nji Merkezi Aziýa söwda forumyny geçirýär