TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

“Sürdürülebilir Kalkınma için Su” Konferansı

Tacikistan’da 20-22 Haziran 2018 tarihinde “Sürdürülebilir Kalkınma için Su” Konferansı düzenlenecek. Bu konferans öncesinde Tacikistan’ın Aşkabat Büyükelçiliği bir basın toplantısı düzenlendi. Aşkabat’taki Yıldız otelinde düzenlenen basın toplantısına yabancı büyükelçiler, yerli ve yabancı basın mensupları davet edildi.

21 Aralık 2016 tarihinde Birleşik Milletler Genel Kurulu tarafından Tacikistan Cumhurbaşkanı Emomali Rahmon’un inisiyatifi ve önergesi ile “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Su” 2018-2028 On Yıllık etkinliği kabul edildi. Bu bağlamda, 20-22 Haziran’da Duşanbe’de uluslararası konferans düzenlenecek.

Tacikistan’ın Aşkabat Büyükelçisi Farrukh Sharipov söz konusu konferans hakkında bilgilendirdi. Konferansa 100 ülkeden bin civarında heyet katılacağını, aralarında devlet ve hükümet başkanlarının olacağını söyleyen Büyükelçi, BM, AGİT, ŞİÖ, BDT ve Avrupa Birliği gibi uluslararası ve bölgesel örgüt temsilcilerinin de katılacağını belirtti.

Önümüzdeki on yıl, su kaynakları alanında uluslararası düzeyinde mutabakata varılmış hedeflere ulaşılması için yeni bir sayfa olacaktır. Bu yeni uluslararası on yıllık hedeflere ulaşmak için ulusal, bölgesel ve milletlerarası düzeyde etkin önlemlerin oluşturulup uygulanmaları gereklidir. Tacikistan, dünya ülkeleri ile işbirliği ve diğer ilgili kurumlar ile ortaklığın geliştirilmesi sayesinde On yıllık uygulama seyir ve mekanizmalarıyla birlikte başka istikrarlı gelişim hedeflerin ortaya çıkacaklarını umuyor.

Uzmanların tespit ve değerlendirmesine göre, dünya nüfusu 2050 yılına kadar 9 milyar kişiyi geçip, su kullanım ve ihtiyacının yükseleceğine sebep olacaktır. Bunun yanında, iklim değişikliğinin etkisi ile önümüzdeki bu zaman içerisinde artık yeryüzü nüfusunun yüzde 50’den fazlası su sıkıntısı ile karşılaşacak. Bir de, kuraklık ve çölleşme süreci, su ile alakalı doğa afetlerin çoğalması, aşırı bir kentleşme ve bunlar gibi sair etkenler su kaynaklarına ve kalitesine olumsuz bir şekilde etkilemekteler. Böyle bir durumda dünya camiasının acil ve pratik önlemler alması gerekmektedir.

Bu bağlamda, Duşanbe’de uluslararası konferans büyük önem taşımaktadır.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti daşary ýurt kompaniýalarynyň ýolbaşçylaryny kabul etdi

Prezident Ärdogan: Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygymyza ösdürmäge taýýardyrys

Halk Maslahatynyň Başlygy Ýaponiýa iş saparyny amala aşyrýar

Teswirle