DÜNÝÄ

Sportmen Lider yine ustalığını konuşturdu

Türkmenistan’da Eylül ayında düzenlenecek Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışlarını yakından takip eden Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, usta ralli pilotu olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Ülkenin doğusundan batısına kadar bin 500 kilometre uzunluğundaki ralli yarışı, 9-15 Eylül 2018 tarihlerinde yapılacak. Bu ralli yarışı, “Africa Eco Race” ralli müsabakasının genel direktörü ve organizatörü, çifte Dünya Şampiyonu ve Paris-Dakar’ın çifte galibi olarak bilinen ünlü ralli yarışmacısı Jean-Louis Schlesser’in desteğiyle gerçekleştirilecek.

Bu yarışa büyük önem veren Devlet Başkanı, rallinin bitiş etabının yapılacağı pistte yarıştı. Türkmen Lider, Türkmenistan İçişleri Bakanlığı’nın Motor Sporları Merkezi’nin pilotu ile yarışarak, diğer pilotun ilk önce başlamasını istedi.

Daha sonra kendisi yarış arabasıyla piste çıkan Devlet Başkanı 18 kilometrelik mesafeyi 14 dakika 30 saniyede bitirdi. Yarışı bitiren Devlet Başkanı yerli basına yaptığı açıklamasında, Karakum çölü de dahil olmak üzere, geçtiği toprakların doğal özelliklerinden dolayı rotanın özgünlüğünü vurguladı. Bu, rotanın belirli aşamalarında farklı bir zorluk seviyesi yarattığını, bu da sürücülerin yarışma için büyük beceriye ve kapsamlı hazırlığa sahip olmalarını gerektiğinin altını çizdi.

Ardından Türkmen Lider, Amul-Kazar 2018 Uluslararası ralli yarışları için hazırlanan tanıtım sergisini inceledi. Sergide reklan panoları, pilotlar için çeşitli spor kıyafetleri, hediyelik eşyalar gösterildi. Devlet Başkanı, burada ralli için hazırlanan sine vizyon gösterisini izledi.

Türkmen Lider, bu sene Şubat ayında Türkmenistan’ın doğusundaki Lebap vilayetinde yarışın başlanacağı etabı incelemişti. Daha sonra Mayıs ayında yine Karakum çölünde düzenlenen eleme etabına katılarak, yüksek bir performans göstermişti.

TÜRKMEN LİDER YERLİ BASINA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Türkmen Lider, Hazar Denizi kıyısındaki etabın incelerken, yerli basın mensupları ile konuştu. Yerli basının sorularını yanıtlayan Türkmen Lider, spor politikası ile ralli yarışları hakkında soruyla ilgili, ülkenin her bir ferdinin sağlıklı yaşamı için çaba göstereceklerini belirtti. Geçen sene Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nı düzenlediklerini söyleyen Türkmen Lider, Karakum çölü boyunca yapılacak bu rallinin önemli olduğunu vurguladı.

Devlet Başkanı 18 kilometrelik bu etabın birçok zorluklarının olduğunu, Hazar denizinin kıyısında zor dönüşlerin, arabaların tekerinin birisinin suda, diğerinin çölde olduğunu ifade etti.

Devlet Başkanı bu yarışların gözbebeği olan Karakum çölünün UNESCO Dünya Miras’ına dahil edilmesine yönelik soruya, bu alandaki çalışmaların devam ettiğini söyledi. Hazar’ın ekolojik yönünden iyileştirilmesine yönelik soruya Türkmen Lider, bu konunun bu sene 12 Ağustos’ta yapılması planlanan Hazar Denizi kıyıdaş ülkelerin Devlet Başkanları Zirvesi’nde ele alınacağını ifade etti.

Ýene-de okaň

Teýlor Swift – ýylyň “adamy” saýlandy

Türkmen-awstriýa hyzmatdaşlygy maslahatlaşyldy

Hazarýaka döwletleriniň daşary işler ministrleriniň duşuşygy Türkmenistanda geçiriler

Putin Saud Arabystanyda we BAE-de saparda bolar

Türkmenistanyň ilçisi Gyrgyzystanyň Prezidentine ynanç hatyny gowşurdy

Aşgabatda türkmen-rus 2-nji işewürler forumy geçiriler

Ata Watan Eserleri