8.9 C
Istanbul
30/03/2020 15:54
Home SPORT Spor Başarılar: Türkmenistan, 2019 Asya Kupası’nda Galip Geldi

Spor Başarılar: Türkmenistan, 2019 Asya Kupası’nda Galip Geldi

Türkmenistan Milli takımı, 2019 Asya Kupası turnuvası kapsamında mücadele ettiği E grubundaki eleme karşılaşması kapsamında Çin Taype takımını 3:1’lik skorla yendi. 2019 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenecek Asya Kupası’na gitmek isteyen Türkmen Milliler,  E grubunda Bahreyn, Singapur ve Çin Taype’yi ile mücadele ediyor. Grupta birinci ve ikinci olan takımlar final karşılaşmalarına katılma hakkını elde ediyor.

Türkmen Milliler, Çin Taype’yi maçın 23.dakikasında Annadurdıyev’in, 24.dakikasında Mingazov’un ve 83.dakikasında Chen Chia-chun’un kendi kalesine attığı golle rakibini yenmeyi başardı ve gruptaki ilk maçına galibiyet ile başladı.

Türkmenistan Milli takımı, grubundaki ikinci maçında Bahreyn ile 13 Haziran’da Aşkabat’ta oynayacak. Çin Taypey’i ile rövanş karşılaşması 14 Kasım’da oynanacak.

Türkmen Patencinin Avusturya Başarısı

Genç Türkmen patenci Avusturya'da Dünya Kış Özel Olimpiyatlarda altın madalya kazandı. Avusturya’nın Graz kentinde düzenlenen olimpiyatlara 100’ün üzerinde ülkeden 2700 civarında sporcu katıldı.  

Türkmen sporcu Allanur Aşırov 25 ve 55 metre mesafedeki sürat pateninde iyi dereceler kazandı.

Sambada 7 Madalya

Bu sene Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan Türkmenistan’da sporcuların uluslararası başarıları her geçen gün artmaktadır. Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen samba turnuvasında Türkmen sporcular 7 madalya kazandı. 

27 ülkeden 300 civarında sporcunun katıldığı turnuvada sporcular 2 disiplinde yarıştı. Türkmen sporcular her iki disiplinde de güzel bir performans sergileyerek, madalya kazanmayı başardı.

Türkmenistanlı Sporcuların Yunanistan Başarısı

Türkmenistanlı sporcular Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenen Jiujitsu Dünya Gençler Şampiyonası’nda büyük başarıya imza attı. Türkmen sporcular 1 altın, 1 gümüş ve 2 bronz olmak üzere toplam 4 madalya kazandı.

Turnuvaya, 40 ülkeden 800 civarın sporcu katıldı. Türkmenistan Milli takımında bayan sporcular madalya kazanması başardı.

Jiujitsu spor dalı Türkmenistan’da bu sene Eylül ayında düzenlenecek Asya Oyunları’nın da spor programında yer almaktadır. Ayrıca, Aşkabat’taki Olimpiyat Köyünde test yarışları kapsamında Jiujitsu Asya Şampiyonası düzenlenmişti ve Türkmen sporcular bu turnuvada da önemli başarılara imza atmıştı. 

 

5. Asya Oyunları Gürcistan’da Tanıtıldı

 Gürcistan’ın Spor ve Gençlik Bakanlığı’nda 17-27 Eylül tarihlerinde Aşkabat’ta düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunlarının tanıtım töreni düzenlendi. Tanıtım törenini, Türkmenistan Büyükelçiliği ile Gürcistan Spor ve Gençlik Bakanlığı ortaklaşa düzenledi. Törene; bakanlık ve kamu kuruluşların temsilcileri, spor federasyon yetkilileri ve basın mensupları katıldı.

Tanıtım töreninde Asya Oyunlarını anlatan görüntü gösterildi. Daha sonra Türkmenistan’ın Tiflis Büyükelçisi D.Muratov, Gürcistan Spor ve Gençlik Bakan Yardımcısı Ş. Gogoladze ve diğer yetkililer birer konuşma yaptı. Türkmen Büyükelçi konuşmasında Asya Oyunları hakkında detaylı bilgi verdi ve yapılan hazırlıkları anlattı.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

SON HABERLER

“Üstünligiň syry”

Ýer şaryny gezip ýören jahankeşde ýigit üstünlik we ýeňiş gazanmak üçin gerekli maslahatlar almak üçin, uzak ýurtlarda tanymal dana akyldar adamyñ ýanyna barypdyr. Kölde...

Tennis muşdaklary üçin gynançly habar

Dünýä belli “Wimbeldon” tennis ýaryşy dünýäde häzir dowam edýän çylşyrymly döwürde häzirlikçe ýatyryldy. Bu barada goşmaça maglumatlar 1-nji aprelde habar berler diýip, Germaniýanyñ Tennis...

“Grammy” baýragynyň eýesi Joe Diffie aradan çykdy

“Grammy” baýragynyň eýesi aýdym-saz ýyldyzy Joe Diffie ýiti respirator ýokanç keseli mälim edilenden iki gün soň 61 ýaşynyň içinde aradan çykdy. Ol Amerikanyň iň...

Hemilton “Formula 1” ýaryşlarynyň iň güýçli sürüjisi hasaplanýar

«Formula 1» ýaryşlarynda çykyş edýän «Alfa Tauri» toparynyň türgeni Daniil Kwýat häzirki wagtda bu ýaryşda iň ökde türgeniň 6 gezek çempion bolan Lýus Hemiltondygyny...
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -

ÇOK OKUNANLAR

Kakama Gowuşmadyk Hatlar

Kaka, soňky günler sabrym ýetenok, Garaşmaga, göreşmäge, ýeňmäge. Umydymy baýdak edip gezsemde, Haýry ýetmez gussalarmy kemmäge.

Geografyň gutlagy

Hormatly “Atawatan Türkmenistan” halkara Žurnalynyň okyjylary we bäsleşige gatnaşýanlar! Siziň hemmäňize bäsleşikde uly üstünlikler ýar bolsun, galamyňyzyň ujy ýiti bolsun!

Huşum birýana

Aşyk bolup öz obamyň gözelne, Aklym haýran gitdi, huşum birýana, Janym gurban geljegine, ezelne, Gamym birýan gitdi, joşum birýana.

Bagyşla diýmäge derek

Yşk ýüpüni üzäýjekmi, Ýürekden söýmäge derek? Aýralyga dözäýjekmi, «Bagyşla» diýmäge derek?