TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Spor Haberleri: Futbol ve Boks

Altın Asır Futbol Takımından bir zafer daha

Türkmenistan’ın Altın Asır Takımı Kırgızistan Dordoi Dinamo takımını yendi. Bugün Bişkek’te gerçekleşen maçı Türkmen takımı Murat Yakshiyev ve Altymyrat Annadurdyyev’in attığı gollerle 2:0 kazandı. Böylece Türkmenistan’ın Altın Asır Futbol takımı 7 puan ile Tacikistan’ın İstiklol takımı ile grup liderliğini paylaşmaktadır.

AFC Cup turnuvasında mücadele eden Türkmenistan lig şampiyonu bir önceki karşılaşmada Tacikistan’ın ve grubundaki en güçlü rakibi İstiklol ile karşılaşmıştı.  Türkmenistan’ın Balkanabat kentinde oynanan maç 1-1 berabere tamamlanmıştı. Türkmenistan lig şampiyonu Altyn Asyr futbol takımı, ilk maçını ise  Kırgızistan’ın Alay futbol takımı ile yapmış ve  deplasmanda 2-1’lik skorla yenmişti. Böylece Türkmen takımı oynadığı 3 maçtan 2’sini kazandı ve 1 maçta berabere kaldı.   D grubunda Tacikistan’ın İstiklol, Türkmenistan’ın Altyn Asyr, Kırgızistan’ın Dordoi Dinamo ve Alay takımları mücadele veriyor.

 

Rus Boksör Türkmen Sporculara Eğitim Verdi

17-27 Eylül tarihlerinde Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan Türkmenistan’da bu spor müsabakalarında ülkeyi temsil edecek sporcuların yetiştirilmesine büyük önem verilmektedir. Bu kapsamda yurtdışından antrenörler davet edilerek, Türkmen sporcuların yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Olimpiyat Köyündeki Savaş Sanatları Kompleksi’nde 2000 Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan, dünya ve Avrupa şampiyonu, Rusya’nın ünlü antrenörü Aleksandr Lebzyak, Türkmen sporcular ile antrenman yaptı. Rus antrenör, önümüzdeki yıllarda Türkmen boksörlerini 2020 yılında Tokyo’da düzenlenecek 32.Yaz Olimpiyatları’na hazırlayacak.

Aşkabat’ta Haziran ayında Türkmenistan Boks Şampiyonası düzenlenecek. Bu şampiyona sonrasında milli takım kurulacak. 25 Ağustos-3 Eylül tarihlerinde Hamburg’da Dünya Şampiyonasına katılacaklar. Türkmen sporcuları, Rus antrenör seçecek. 

Türkmen sporcular şu an 29 Nisan-7 Mayıs tarihlerinde Taşkent’te düzenlenecek Asya Boks Şampiyonası’na hazırlanıyor. Daha sonra 12-22 Mayıs tarihlerinde Bakü’de yapılacak 4. İslami Dayanışma Oyunları'na katılacaklar.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti “Deňiz han” atly harby gämi bilen tanyşdy.

Ata Watan Eserleri

Aşgabat-Daşkent: ýük awtoulag kompaniýasyny döretmek teklip edilýär

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Singapur Respublikasynyň ýolbaşçylaryny gutlady

Ata Watan Eserleri