Spor Başarılar: Türkmenistan, 2019 Asya Kupası’nda Galip Geldi

Türkmenistan Milli takımı, 2019 Asya Kupası turnuvası kapsamında mücadele ettiği E grubundaki eleme karşılaşması kapsamında Çin Taype takımını 3:1’lik skorla yendi. 2019 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenecek Asya Kupası’na gitmek isteyen Türkmen Milliler,  E grubunda Bahreyn, Singapur ve Çin Taype’yi ile mücadele ediyor. Grupta birinci ve ikinci olan takımlar final karşılaşmalarına katılma hakkını elde ediyor.

Türkmen Milliler, Çin Taype’yi maçın 23.dakikasında Annadurdıyev’in, 24.dakikasında Mingazov’un ve 83.dakikasında Chen Chia-chun’un kendi kalesine attığı golle rakibini yenmeyi başardı ve gruptaki ilk maçına galibiyet ile başladı.

Türkmenistan Milli takımı, grubundaki ikinci maçında Bahreyn ile 13 Haziran’da Aşkabat’ta oynayacak. Çin Taypey’i ile rövanş karşılaşması 14 Kasım’da oynanacak.

Türkmen Patencinin Avusturya Başarısı

Genç Türkmen patenci Avusturya'da Dünya Kış Özel Olimpiyatlarda altın madalya kazandı. Avusturya’nın Graz kentinde düzenlenen olimpiyatlara 100’ün üzerinde ülkeden 2700 civarında sporcu katıldı.  

Türkmen sporcu Allanur Aşırov 25 ve 55 metre mesafedeki sürat pateninde iyi dereceler kazandı.

Sambada 7 Madalya

Bu sene Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan Türkmenistan’da sporcuların uluslararası başarıları her geçen gün artmaktadır. Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen samba turnuvasında Türkmen sporcular 7 madalya kazandı. 

27 ülkeden 300 civarında sporcunun katıldığı turnuvada sporcular 2 disiplinde yarıştı. Türkmen sporcular her iki disiplinde de güzel bir performans sergileyerek, madalya kazanmayı başardı.

Okap bilersiňiz  "Türkmenistan" awiakompaniýasy içerki gatnawlaryň sanyny artdyrdy

Türkmenistanlı Sporcuların Yunanistan Başarısı

Türkmenistanlı sporcular Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenen Jiujitsu Dünya Gençler Şampiyonası’nda büyük başarıya imza attı. Türkmen sporcular 1 altın, 1 gümüş ve 2 bronz olmak üzere toplam 4 madalya kazandı.

Turnuvaya, 40 ülkeden 800 civarın sporcu katıldı. Türkmenistan Milli takımında bayan sporcular madalya kazanması başardı.

Jiujitsu spor dalı Türkmenistan’da bu sene Eylül ayında düzenlenecek Asya Oyunları’nın da spor programında yer almaktadır. Ayrıca, Aşkabat’taki Olimpiyat Köyünde test yarışları kapsamında Jiujitsu Asya Şampiyonası düzenlenmişti ve Türkmen sporcular bu turnuvada da önemli başarılara imza atmıştı. 

 

5. Asya Oyunları Gürcistan’da Tanıtıldı

 Gürcistan’ın Spor ve Gençlik Bakanlığı’nda 17-27 Eylül tarihlerinde Aşkabat’ta düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunlarının tanıtım töreni düzenlendi. Tanıtım törenini, Türkmenistan Büyükelçiliği ile Gürcistan Spor ve Gençlik Bakanlığı ortaklaşa düzenledi. Törene; bakanlık ve kamu kuruluşların temsilcileri, spor federasyon yetkilileri ve basın mensupları katıldı.

Tanıtım töreninde Asya Oyunlarını anlatan görüntü gösterildi. Daha sonra Türkmenistan’ın Tiflis Büyükelçisi D.Muratov, Gürcistan Spor ve Gençlik Bakan Yardımcısı Ş. Gogoladze ve diğer yetkililer birer konuşma yaptı. Türkmen Büyükelçi konuşmasında Asya Oyunları hakkında detaylı bilgi verdi ve yapılan hazırlıkları anlattı.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

ÝENE-DE OKAŇ

Futbol janköýerleriniň uly sabyrsyzlyk bilen garaşan futbol boýunça Ýewropa çempionaty başlady. Düýn gije 00:00-da ilkinji duşuşyk geçirildi. "A" toparda çykyş edýän Italiýanyň milli ýygyndysy Türkiýäniň milli ýygyndysyny 3:0 hasabynda ýeňmegi başardy.
Okap bilersiňiz  Halkara gatnaşyklar instituty hojalyk hasaplaşygyna geçiriler
ITALIÝADAN TARYHY REKORD Şeýlelikde, Italiýanyň milli ýygyndysy 2018-nji ýylyň 10-njy sentýabryndan bäri, resmi hem-de ýoldaşlyk duşuşyklarynda bassyr 28 duşuşykdan bäri ýeňilmän gelýär. Bu ýurduň taryhyndkay täze bir rekorddyr. Bu döwürde...
Türkmenistanyň Daşary işler ministrliginiň Halkara gatnaşyklar institutynyň işini kämilleşdirmek göz öňünde tutulýar. Bu barada "Watan" habarlar gepleşiginde bellenilip geçildi. Şoňa görä, häzirki wagtda Halkara gatnaşyklar institutynda fakultetleriň 4-si, kafedralaryň 6-sy, merkezleriň 3-si hereket edýär. Institutyň işiniň kämilleşdirilmegi babatda iki basgançakly bakalawr we magistr bilim maksatnamasyna geçmek üçin öňümizdäki okuw ýylynda ýokary okuw mekdebinde tölegli esasda käbir ugurlary açmak teklip edilýär. Geljek ýyllarda...
Şu ýylyň 22-27-nji iýuny aralygynda ýurdumyzyň Lebap welaýatynda Medeniýet we sungat işgärleriniň hem-de Magtymguly Pyragynyň şygryýet güni mynasybetli geçiriljek Medeniýet hepdeligi hem-de baýramçylyk açylyş dabaralary barada hasabat berildi. "Watan" habarlar gepleşiginde bellenilip geçilişi ýaly, sanly ulgam arkaly geçirilen Ministrler Kabinetiniň mejlisinde Lebap welaýatyndaky döredijilik çäresi we onuň maksatnamasy barada aýdyldy. Medeniýet hepdeligine gabatlanyp, welaýatda medeni-durmuş maksatly desgalaryň, şol sanda Kerki şäherinde howa menziliniň,...
Ministrler Kabinetiniň sanly ulgam arkaly geçirilen mejlisinde ýurdumyzda sementiň täze görnüşiniň önümçiliginiň ýola goýlandygy barada hasabat berildi. "Watan" habarlar gepleşiginde habar berlişi ýaly, ýurdumyzyň Senagat we gurluşyk önümçiligi ministrliginiň garamagyndaky sement zawodlarynda aktiw mineral goşundylary — bazalt porfiritleri we opoka çig malyny goşmak arkaly portlandsementiň önümçiligi ýola goýuldy. “Balkan” kän müdirliginiň bazalt porfiritleriniň “Ufra” ýatagynyň we Lebap welaýatynyň Döwletli etrabyndaky Akbulak...
Türkmen gazynyň dünýä bazarlaryna iberilmegini diwersifikasiýalaşdyrmaga hem-de gaz pudagynyň eksport kuwwatyny pugtalandyrmaga, Türkmenistan-Hytaý gaz geçirijisini gurmaga, dünýädäki iň iri Galkynyş gaz känini tapgyrlaýyn özleşdirmäge gönükdirilen taslamalary durmuşa geçirmek üçin "Türkmengaz" döwlet konserni tarapyndan çekilen daşary ýurt karz serişdelerini gaýtarmak boýunça hasabat berildi. Bu barada "Watan" habarlar gepleşiginde habar berildi. Sanly ulgam arkaly geçirilen Ministrler Kabinetiniň mejlisinde hasabat berlişi ýaly, häzirki...

Teswirler

Aýbölek Abdyrasulowa
Edepli Ile Ýarar
Babahan Berdiýew
“Öwgi” usuly
18,713BeğenenlerBeğen
19,500TakipçilerTakip Et
833TakipçilerTakip Et
417AbonelerAbone

Iň täze habarlar