JEMGYÝET

Spor Başarılar: Türkmenistan, 2019 Asya Kupası’nda Galip Geldi

Türkmenistan Milli takımı, 2019 Asya Kupası turnuvası kapsamında mücadele ettiği E grubundaki eleme karşılaşması kapsamında Çin Taype takımını 3:1’lik skorla yendi. 2019 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenecek Asya Kupası’na gitmek isteyen Türkmen Milliler,  E grubunda Bahreyn, Singapur ve Çin Taype’yi ile mücadele ediyor. Grupta birinci ve ikinci olan takımlar final karşılaşmalarına katılma hakkını elde ediyor.

Türkmen Milliler, Çin Taype’yi maçın 23.dakikasında Annadurdıyev’in, 24.dakikasında Mingazov’un ve 83.dakikasında Chen Chia-chun’un kendi kalesine attığı golle rakibini yenmeyi başardı ve gruptaki ilk maçına galibiyet ile başladı.

Türkmenistan Milli takımı, grubundaki ikinci maçında Bahreyn ile 13 Haziran’da Aşkabat’ta oynayacak. Çin Taypey’i ile rövanş karşılaşması 14 Kasım’da oynanacak.

Türkmen Patencinin Avusturya Başarısı

Genç Türkmen patenci Avusturya'da Dünya Kış Özel Olimpiyatlarda altın madalya kazandı. Avusturya’nın Graz kentinde düzenlenen olimpiyatlara 100’ün üzerinde ülkeden 2700 civarında sporcu katıldı.  

Türkmen sporcu Allanur Aşırov 25 ve 55 metre mesafedeki sürat pateninde iyi dereceler kazandı.

Sambada 7 Madalya

Bu sene Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan Türkmenistan’da sporcuların uluslararası başarıları her geçen gün artmaktadır. Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen samba turnuvasında Türkmen sporcular 7 madalya kazandı. 

27 ülkeden 300 civarında sporcunun katıldığı turnuvada sporcular 2 disiplinde yarıştı. Türkmen sporcular her iki disiplinde de güzel bir performans sergileyerek, madalya kazanmayı başardı.

Türkmenistanlı Sporcuların Yunanistan Başarısı

Türkmenistanlı sporcular Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenen Jiujitsu Dünya Gençler Şampiyonası’nda büyük başarıya imza attı. Türkmen sporcular 1 altın, 1 gümüş ve 2 bronz olmak üzere toplam 4 madalya kazandı.

Turnuvaya, 40 ülkeden 800 civarın sporcu katıldı. Türkmenistan Milli takımında bayan sporcular madalya kazanması başardı.

Jiujitsu spor dalı Türkmenistan’da bu sene Eylül ayında düzenlenecek Asya Oyunları’nın da spor programında yer almaktadır. Ayrıca, Aşkabat’taki Olimpiyat Köyünde test yarışları kapsamında Jiujitsu Asya Şampiyonası düzenlenmişti ve Türkmen sporcular bu turnuvada da önemli başarılara imza atmıştı. 

 

5. Asya Oyunları Gürcistan’da Tanıtıldı

 Gürcistan’ın Spor ve Gençlik Bakanlığı’nda 17-27 Eylül tarihlerinde Aşkabat’ta düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunlarının tanıtım töreni düzenlendi. Tanıtım törenini, Türkmenistan Büyükelçiliği ile Gürcistan Spor ve Gençlik Bakanlığı ortaklaşa düzenledi. Törene; bakanlık ve kamu kuruluşların temsilcileri, spor federasyon yetkilileri ve basın mensupları katıldı.

Tanıtım töreninde Asya Oyunlarını anlatan görüntü gösterildi. Daha sonra Türkmenistan’ın Tiflis Büyükelçisi D.Muratov, Gürcistan Spor ve Gençlik Bakan Yardımcısı Ş. Gogoladze ve diğer yetkililer birer konuşma yaptı. Türkmen Büyükelçi konuşmasında Asya Oyunları hakkında detaylı bilgi verdi ve yapılan hazırlıkları anlattı.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkiýäniň wise-prezidenti Arkadag şäherine baryp gördi

Ata Watan Eserleri

Jewdet Ýylmaz: türkmen tebigy gazyny dünýä bazaryna çykarmakda hyzmatdaşlyga taýýardyrys

Ahalteke atçylyk sungaty ÝUNESKO-nyň sanawynda

Hökümetara türkmen-türk toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

Jewdet Ýylmaz: Türkmenistan esasy söwda hyzmatdaşymyz

Türkiýe Respublikasynyň eksport harytlarynyň sergisi badalga aldy

Ata Watan Eserleri