TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Sosyo-ekonomik dönüşüm

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, bazı Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, bakanlar, kamu kurum yetkilileri ve vilayet valileri ile video-konferans eşliğinde çalışma toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, bölgelerin sosyo-ekonomik kalkınması, mevsimlik tarım işlerinin seyri ve diğer güncel konular ele alındı.

İlk olarak Ahal vilayet valisi Ş.Amangeldiyev, bölgedeki çalışmalar, buğday hasadına yapılan hazırlıklar ve mevsimlik tarım işleri hakkında bilgi verdi.

Devlet Başkanı, yetiştirilmiş buğdayın en uygun zamanda ve zararsız şekilde toplanması gerektiğini, şimdiden tarlalarda çalıştırılacak araçların belirlenmesi ve çalışanların dinlenmesi ve verimli çalışması için bütün imkanların oluşturulmasını istedi. Türkmen Lider, diğer tarım ürünlerinin de yetiştirilmesi için çalışmaların yapılmasının önemine değinerek, 1 Haziran Dünya Çocuk Koruma Günü üst düzeyde kutlanmasını istedi.

Daha sonra sırasıyla Balkan vilayet valisi Y.Gılıcov, Daşoğuz valisi M.Bayramguliyev, Lebap valisi T.Atahallıyev ve Mari valisi D.Annaberdiyev, kendi bölgelerindeki çalışmalar, tarım işleri ve buğday hasadı için yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

DAŞOÄžUZ VİLAYETİNDE YENİ YERLEŞİM ALANI KURULACAK

Daşoğuz valisi M.Bayramguliyev Türkmen Lideri’ne Daşoğuz vilayetinin S.A.Niyazov ilçesinde bin 496 aile için yapılacak yeni yerleşim alanı projesi hakkında bilgi verdi. 2 aşamada inşa edilecek proje kapsamında konut projeleri ile birlikte ortaokul, kreş, sağlık merkezi ve mağaza inşa edilecek.

Türkmen Lider bu proje ile ilgili hazırlanan kararnameyi imzaladı. Daşoğuz vilayetinden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Goçmurat Muradov’dan bu projenin zamanında yapılması için gereken çalışmaların yapılmasını istedi.

Tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Esenmurat Orazgeldiyev ile Mari vilayet valisine, Vekilbazar, Sakarçage ve Türkmengala ilçelerinde inşa edilmesi planlanan yeni kasabaların temel atma törenlerinin yapılmasını istedi.

ATÇILIK BİRLİÄžİ TOPLANTISI LEBAP VİLAYETİNDE YAPILACAK

Daha sonra Devlet Başkanı, tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Esenmurat Orazgeldiyev, Tarım ve Çevre Koruma Bakanı M.Bayramdurdıyev, Merkez Bankası M.Annadurdıyev ve vilayet valilerine birlikte gelecek sene Uluslararası Ahalteke Atçılık Birliği’nin 10.toplantısının Lebap vilayetinde yapılacağını belirtti. Vilayetlerde sırasıyla yapılması planlanan bu toplantının Ahalteke atlarının dünyada daha da yaygınlaştırılmasına katkı sağlayacağını belirten Türkmen Lider, Lebap vilayetindeki hipodromun yenilenmesi, koşu pistinin günümüz standartlarına getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Türkmen Lider, ayrıca bugün buğday hasadına başlanacağını dikkat çekerek, buğdayın eksiksiz toplanması konusunda organize olunmasını istedi. Devlet Başkanı, teslim edilen tahıl hesaplarının derhal yapılması gerektiğine dikkat çekti. Devlet Başkanı ayrıca, 2019-2025 yılları için ülkenin sosyo-ekonomik Kalkınma Programı ve 2020 yılına kadar köylerin, kasabaların, şehrilerin ve ilçe merkezlerinin nüfusunun sosyal ve yaşam koşullarının dönüştürülmesi için yenilenen Ulusal Programı kapsamında birçok dev inşat projelerinin hayata geçirildiğini belirterek, bu projelerin her zaman kontrol altında tutulmasını istedi.

YENİ YERLEŞİM ALANI

Devlet Başkanı, toplantı çerçevesinde Daşoğuz vilayetinin S.A.Niyazov ilçesinde inşa edilecek yeni yerleşim alanı projesinin kararnamesini imzaladı. Proje kapsamındaki evler ve diğer projeler 2 aşamada; birinci aşama 2019-2022 ve ikinci aşama 2021-2024 yıllarında inşa edilecek. 3 ay içerisinde yeni yerleşim alanının genel planlama çalışması yapılacak.

Ýene-de okaň

Ministrler Kabinetiniň giňişleýin mejlisi indiki hepde geçiriler

Türkmenistanyň Prezidentine goşun generaly harby adynyň nyşany gowşuryldy

Türkmenistanyň Döwlet migrasiýa gullugyna täze ýolbaşçy bellendi

Ata Watan Eserleri

Teswirle