TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

‘Şifali Bitkiler’ kıtabının 9.cildi tanıtıldı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un sağlık alanındaki kapsamlı çalışmasının bir sonucu olan ‘Türkmenistan’ın Şifali Bitkiler’ kıtabının 9.cildi tanıtıldı. Türkmenistan Sağlık Bakanlığı’nda düzenlenen tanıtım töreniyle halka sunulan bu kitap, 2017-2018 yeni eğitim-öğretim yılı için bir hediye oldu. Büyük bir okur kitlesine ulaşan bu kitabın daha önceki ciltleri birçok yabancı dile tercüme edildi.

Kitabın 9.cildinin tanıtım törenine; sağlık alanının uzmanları, bilim adamları, öğretim görevlileri, öğrenciler, kamu kuruluş temsilcileri ve basın mensupları katıldı. Yeni kitapta Türkmenistan topraklarında yetişen 109 çeşit bitkinin şifali özellikleri yer almıştır. Kitabın birinci bölümünde, büyüme alanı, dış işaretler, bitki örtüsü koşulları, biyolojik özellikler, kimyasal bileşim, türlerin doğal kaynakları ve uygulama yöntemleri anlatılmaktadır.

Diğer iki bölümde ise bitkilerin farmakoterapötik özellikleri anlatılmaktadır ve bu bitkilerin nasıl kullanılacağı ile ilgili tavsiyeler verilmektedir.

Ayrıca, ansiklopedinin diğer ciltlerinde olduğu gibi, bitki isimleri için bir Rus-Latince-Türkmen sözlüğü yer almaktadır, bitkilerin toplanması için en uygun zaman hakkında bilgi ve saklama koşulları ile şartları anlatılmaktadır.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň başlangyjy bilen gol çekilen Aşgabat ylalaşygynyň gerimi giňeýär

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan ulag ulgamynda halkara resminamalara gol çekdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Russiýa ulag ulgamynda ähtnama gol çekişdi

Ata Watan Eserleri