DÜNÝÄ

Seul’de Türkmen-Kore görüşmeleri yapıldı

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov öncülüğündeki heyet, Güney Kore’de resmi ziyarette bulundu. Bu ziyaret kapsamında Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha arasında görüşmeler gerçekleştirildi.

Bakanlar iki ülke arasındaki ilişkilerde gelinen mevcut durumu değerlendirerek, ikili münasebetlerin gelişmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiler. Görüşmede, siyasi, ticari, ekonomik, kültürel ilişkiler ele alındı ve ayrıca uluslararası örgütler bazındaki münasebetler değerlendirildi. Uluslararası konular değerlendirildi.

Ayrıca, görüşmede kapsamında Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ile Güney Kore Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı arasında 2018-2020 yılları arasında İşbirliği Programı’na imza atıldı.

Türkmen Dışişleri Bakanı bu ziyareti kapsamında Güney Kore Başbakanı Lee Nak Yong, Kuzey Ekonomik İşbirliği Cumhurbaşkanlığı Komitesi Başkanı Song Yong Gil ile bir araya geldi. Türkmen heyeti, bunun yanı sıra eski BM Genel Sekreteri Ban ki-moon, Kore ile Orta Asya Dostluk Derneği Başkanı Bayan Li Ok Ryon ile görüşmelerde bulundu.

Ýene-de okaň

Türkmenistan Ýewraziýa patent guramasy bilen hyzmatdaşlygyny ösdürer

Türkmenabatda ýoga boýunça ussatlyk sapaklary geçirildi

Merkezi Aziýa-Russiýa parlamentara forumyny guramak meýilleşdirilýär

ÝUNISEF Türkmenistana täze ýolbaşçy belledi

Türkmenistanyň Ilçisi Türkiýäniň daşary işler ministriniň orunbasary bilen duşuşdy

Awstraliýa Türkmenistana ilçi belledi