DÜNÝÄ

Seçimlerin kesin sonucu açıklandı: Berdimuhamedov Cumhurbaşkanlığına seçildi

Bugün Türkmenistan Yüksek Seçim ve Referandum Kurulunda yapılan toplantıda, 12 Şubat 2017 tarihinde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kesin sonucu açıklandı. Kesin sonuçlara göre, mevcut Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov geçen Pazar gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi oldu. Toplantıda ayrıca, yeni seçilen  Cumhurbaşkanının yemin töreninin tarihi belirlendi. Yemin törenin yakında yapılması beklenmektedir.

 Bilindiği gibi 12 Şubat 2017 tarihinde 9 adayın katılımı ile Cumhurbaşkanlığı seçimleri gerçekleşmişti. Seçimlere kayıtlı seçmenin yüzde 97.28’i katıldı. Diğer bir ifadeyle seçimlerde 3 milyon 163 bin 692 kişi oy kullandı.  13 Şubat 2017 tarihinde Türkmenistan Yüksek Seçim ve Referandum Kurulunda yapılan toplantıda seçimlerin kesin olmayan ilk sonucu açıklanmıştı ve Gurbanguli Berdimuhamedov, seçime katılan seçmenlerin yüzde 97.69’ni alarak Cumhurbaşkanı seçilmişti.

Seçim sonuçlarını ilk olarak Atavatan Türkmenistan dergisi servis etmişti. Türkmenistan ile ilgili haberleri sıcağı ile haberdar olmak için Line hesabımızdan da takip edebilirsiniz. Hesabımıza katılmak için https://line.me/R/ti/p/@vsi3560q     linke  tıklamanız yeterlidir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň wekiliýeti ÝUNESKO-nyň Bütindünýä miras komitetiniň 46-njy mejlisine gatnaşýar

TOPH gaz geçirijisi ugry boýunça demir ýoly gurlar

Ata Watan Eserleri

“Hazar deňzi-Garadeňiz”: dörttaraplaýyn hökümetara ylalaşygyna gol çekmek meýilleşdirilýär

Türkmenistan gaýtadan dikeldilýän energetikany ösdürýär

Özbegistan we Gyrgyzystan söwda möçberini 2 milliard dollara ýetirer

Jeýms Dewid Wens ABŞ-nyň wise-prezidentligine dalaşgär