JEMGYÝET

Seçimlere katılım yüzde 94’u geçti: Oy verme devam ediyor

Türkmenistan’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerine halk büyük ilgi gösterdi. Yerel saat ile 17:00 (TSİ: 15:00) kayıtlı seçmenlerin  3 milyon 40 bin 779 kişisi oyunu kullandı. Türkmenistan genelinde 2548  sandıkta oy kullanılıyor. Yurtdışında ise 39 sandık da oy verme işlemi devam ediyor.

Oy verme işlemi saat yerel saat ile 19:00’ a kadar devam ederken, kayıtlı seçmenlerin yüzde 94,17’si oyunu verdi. Bu oran  Ahal vilayetinde yüzde 96,64 olurken,  Balkan vilayetinde seçmenlerin yüzde 94,92’si oyunu kullanmış oldu. Öte yandan  Daşoğuz vilayetinde yüzde 91,06, Lebap vilayetinde yüzde 92,95’, Mari vilayetinde yüzde 95,54’i ve Aşkabat şehrinde ise seçmenlerin yüzde 95,83’ü oyunu kullandı.

3 siyasi partinin katıldığı seçimleri 3223 yerel ve 151 yabancı gözlemci izliyor. Yurtdışından Bağımsız Devletler Topluluğu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı yanı sıra Birleşmiş Milletler, Şanghay İşbirliği Örgütü, İslam İşbirliği Örgütü ile birlikte ABD, Çin, Güney Kore, Japonya, Avusturya, BAE, Türkiye, İran, Hindistan ve Afganistan’dan temsilciler bulunmaktadır. 

Seçimlerde şu anki Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile birlikte 9 aday yarışıyor. Seçimleri baştan beri takip eden Atavatan Türkmenistan dergisi, seçim sonuçlarını da açıklanır açıklanmaz duyuracaktır.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Ankarada tanyşdyryldy