BIZNES

Seçime hazırlık: Adayların kaydı tamamlandı

Türkmenistan'da 25 Mart’ta gerçekleştirilecek milletvekili, Halk Maslahatı ve keneş üyelerini belirleyen seçimlerle ilgili hazırlık çalışmalarının en önemli aşaması tamamlandı. Aday başvuru tarihi sona erdi. Milletvekilliği için 284, Halk Maslahatı üyeliği için vilayetler bazında 489, ilçe ve kentler bazında 2570, keneş üyeliği için ise 13 bin 215 aday gösterildi. Adayların arasında nitelikli uzmanlar, çeşitli meslekten temsilciler yer almaktadır.

Adaylık süreci Türkmenistan ulusal yasaları kapsamında yürütüldü. 27 Şubat tarihi itibariyle Türkmenistan Merkez Seçim Kurulu siyasi partilerin ve diğer vatandaş gruplarının belirlediği adayların tescili gerçekleştirdi.

Adayların seçim kampanyası 23 Mart tarihine kadar devam edecek. Halihazırda, milletvekilliği ve diğer yönetim organlarına seçilecek adayların seçmenlerle buluşmaları sürdürülüyor. Adaylar basın mensuplarında seçim kampanyası kapsamında vaatlerini anlatmaktadır.

25 Mart tarihinde gerçekleştirilecek seçimleri yerel ve yabancı gözlemci izleyecek. Bağımsız Devletler Topluluğu, Şanghay İşbirliği Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü, İslam İşbirliği Örgütü gibi uluslararası ve bölgesel örgütler Türkmenistan’daki seçimlere gözlemci göndermeyi hedefliyor.

 

Ýene-de okaň

Azerbaýjanyň ministri: türkmen-azerbaýjan söwda möçberi 10 esse artdy

Türkmen-azerbaýjan hökümetara toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

«Agro-Pak Türkmenistan – 2023» sergisi başlady

Ata Watan Eserleri

Türkmen wekiliýeti «Halal EKSPO ─ 2023» sergisine gatnaşdy

Aşgabatda halkara forum geçirildi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan dünýäniň işewürleriniň üns merkezinde