BIZNES

Saudi Aramco TAPI’nin inşasını finanse etmeye hazır

Suudi Arabistan Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesinin finanse edilmesine desteklemeye hazır olduğunu ifade etti. Al-Riyadh gazetesine demeç veren Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Tabii Kaynaklar Bakanı Khalid Al-Faleh bu konuda bir açıklamada bulundu.

Suudi Bakan demecinde, “Suudi Arabistan’ın önde gelen devlet şirketi olan Saudi Aramco, Hazar’a kıyısı bulunan  ülkeleri ve özellikle de Türkmenistan’ı doğal gaza en büyük sahip ülkeler olarak görüyor ve Türkmenistan’dan Hindistan’a uzanan gaz boru hattı projesinin finansmanında yer almayı düşünüyor” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Bakan’a göre, böyle büyük bir projeye Suudi şirketlerinin katılımı, Saudi Aramco'nun, doğal olarak Avrupa ve Asya arasındaki doğal gaz ticaretine önemli bir katkı sağlayacak.

Suudi Bakan, Suudi Arabistan Krallığı’nın Orta Asya ülkeleri ile özellikle Türkmenistan, Kazakistan ve Azerbaycan stratejik işbirliğini geliştirmek yönünde ciddi planlarının olduğunu, petrol ve doğalgaz sahalarının geliştirilmesine yönelik projelere dev yatırımların yapılmasının öngörüldüğünü ifade etti.

Türkmenistan ile Suudi Arabistan devasa enerji kaynak rezervine sahip ülkelerdir. İki ülke özellikle enerji sektöründeki işbirliğini arttırmak istiyor.

Suudi Arabistan’ın en büyük şirketi olan Saudi Aramco 2018 yılı itibariyle dünyanın en karlı şirketi oldu. Geliri 111 milyar doları buldu. Şirketin net karı Apple, Google ve ExxonMobil'in toplam karını aştı.

Ýene-de okaň

Maşat şäherinde “STAR EXPO 2023” atly sergi geçirildi

5-nji dekabrda Türkmenistanda baýramçylyk söwdasy başlar

Amerikaly milliarder Çarli Manger aradan çykdy

Ata Watan Eserleri

Türkmen wekiliýeti Gruziýada geçirilen energetika forumyna gatnaşdy

“EKSPO-2030” bütindünýä sergisi Saud Arabystanyda geçiriler

Ata Watan Eserleri

Azerbaýjanyň ministri: türkmen-azerbaýjan söwda möçberi 10 esse artdy