DÜNÝÄ

Sağlığı aşı ile korumak önemli

Aşılama, en etkili sağlığı koruma alanlarından birisi olarak görülmektedir. Türkmenistan’da bu konuya çok büyük önem verilmektedir. Ülkede aşılama öncelikli sağlık hedeflerine ulaşmak için temel stratejilerden biri olarak kabul edilmektedir ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul görülmüş ve uygun olan aşılar satın alınmaktadır. Türkmenistan’da aşı kampanyası bedava yapılmaktadır. İnsanlar aşı için hiçbir ücret ödememektedir.

Bugün, aşılama programı 11 enfeksiyona karşı aşılamayı içermektedir: difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, viral hepatit B, tüberküloz, Hib enfeksiyonu ve insan papilloma virüsü.

Aşı programı bağışıklığın gelişmesini sağlayan modern kombinasyon ilaçlarına tercih edilmek suretiyle yeni aşıların uygulanmasıyla periyodik olarak güncellenmektedir. Aşılama, bir kişiyi ciddi hastalıklardan ve tehlikeli enfeksiyonlardan korumasına katkı sağlıyor.

İmmünoprofilaksi, çeşitli hastalıklarda epidemiyolojik iyi oluşu sağlamada güvenilir bir araç haline gelmiştir. Uzun yıllar boyunca Türkmenistan'da çocukların ve yetişkinlerin yüksek oranda aşılanması sağlanmıştır (% 95-99). Organize immünoprofilaksi çalışması ve halkın aktif katılımı sayesinde, hastalıklarda önemli bir azalma sağlanmıştır.

Devlet Sıhhi Epidemiyoloji Kamu Sağlığı ve Beslenme Merkezi’nin epidemiyoloji ve immünoloji bölümünde DSÖ standartlarında modern ve yüksek kaliteli ekipman, özel soğutma ve dondurma cihazları ile donatılmış merkezi bir depo bulunmaktadır.

Soğutma ekipmanının sıcaklık rejiminin 24 saat izlenmesi bir bilgisayar programı tarafından sağlanmaktadır. Depoda aşıların ve diğer immünobiyolojik malzemelerin, şırıngaların, depolanması için bir kontrol odası bulunmaktadır.

Güçlü bağışıklık, sağlıklı olmanın ve herhangi bir virüslere karşı vücudun korunmasıdır. Soğuk mevsimin başlangıcında, bağışıklık sistemini B ve C grubu vitaminlerle desteklemek gerekir. Viral hastalıklara karşı korunmak için kişisel hijyen gereklidir. Sık sık el yıkama, üç dört kez oda havalandırması ve odalarda ıslak temizlik yapılması önemlidir.

Grip aşısı, soğuk algınlığına karşı korunmada en etkili yöntem olarak kabul edilmektedir. Günümüzde tüm Sağlık Merkezlerinde belirli risk gruplarında bireyler arasında gribe karşı aktif aşılama yapılmaktadır.

Bu yıl Türkmenistan, Dünya Sağlık Örgütü'nün SARS hakkında Avrupa Bilgi Bürosu'na katıldı ve 22–26 Ekim tarihlerinde bu viral enfeksiyonla ilişkili riskler ve özellikle aşı olmak üzere önleyici tedbirler hakkında kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla bir kampanya düzenledi.

Ayrıca, çeşitli tiplerde hepatit, meningokok enfeksiyonları ve sarı hummaya karşı aşılamalar yapılmaktadır (sorularınız için lütfen 36-98-46; 36-90-67; 36-91-40; 36-91-38).

Aşı olmak, sadece bulaşıcı hastalıklardan değil, aynı zamanda onların ciddi komplikasyonlarından da koruyacaktır. Bu nedenle aşı olmayı unutmaması gerektiğini, Türkmenistan Sağlık ve İlaç Sanayi Bakanlığı’na bağlı Devlet Sıhhi Epidemiyoloji Kamu Sağlığı ve Beslenme Merkezi duyurmaktadır.

Ýene-de okaň

COP-28: 30 milliard dollarlyk howa gaznasy dörediler

Ata Watan Eserleri

Antoniu Guterriş: 2023-nji ýyl iň yssy ýyl boldy

Türkmenistan we Azerbaýjan gümrük pudagynda hyzmatdaşlygy ösdürýärler

Türkmenistanyň Bitaraplygynyň 28 ýyllygy mynasybetli geçiriljek çäreler

Türkmenistan Adalatçysynyň Gruziýa sapary

Dubaýda СOP-28 halkara maslahaty başlaýar

Ata Watan Eserleri