JEMGYÝET

Rusya’dan Türkmenistan’a anlamlı madalya

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un  vefat etmiş dedesi Berdimuhamet Annayev’i 2.Dünya Savaşı’nda gösterdiği kişisel cesareti ve kahramanlığı dolayısıyla Rusya Federasyonu'nun yüksek devlet ödülü – "Cesaret için" madalyası ile ödüllendirildi.

Bu anlamlı ödül, Türkmenistan Devlet Başkanı’na Rusya’nın Aşkabat Büyükelçisi Aleksandr Blohin tarafından Ruhiyet Sarayı’nda törenle takdim edildi. Rus Büyükelçi Blohin, törende Rus Lider Putin’in kararını okudu ve Devlet Başkanı’na madalyayı takdim etti. Ayrıca, Berdimuhamet Annayev’in savaş dönemindeki hizmetlerine yönelik Rus arşivlerinden toplanan kitabı hediye etti.

Türkmen Lider, şahsı ve Türkmen halkının adından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e teşekkür etti. Berdimuhamet Annayev’e verilmiş olan yüksek devlet ödülünün 2.Dünya Savaşında Türkmen vatandaşlarının düşmana karşı cesur bir şekilde savaştığının açık bir delili olduğunu ifade etti. Devlet Başkanı, bu madalyanın Türkmenistan Savunma Bakanlığı’nın bünyesindeki Berdimuhamet Annayev müzesine yerleştirilmesi için madalya ve kitabı Savunma Bakanı’na takdim etti.

Devlet Başkanı, dedesine verilmiş olan yüksek devlet madalyasının Türkmenistan ile Rusya arasındaki dostane münasebetlerin ve stratejik işbirliğinin bundan sonraki dönemde de pekiştirilmesi adına verilmiş olan anlamlı bir ödül olduğunu ifade etti.

Türkmen Lider, Rus Büyükelçisi’ne Türkmenistan’ın Bağımsızlığının 27.yıldönümü için basılan hatıra madalyonu ve yakında basılan “Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun Kalbi” ve “Türkmenistan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşma yolunda” isimli kitaplarını hediye etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Haziran 2018’de Berdimuhamet Annayev’i 2.Dünya Savaşı’nda gösterdiği kişisel cesareti ve kahramanlığı dolayısıyla Rusya Federasyonu'nun yüksek devlet ödülü – "Cesaret için" madalyası ile ödüllendirilmesine yönelik kararı imzalamıştı.

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň BMG-niň Baş sekretarynyň orunbasary bilen duşuşygy

Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça Sebit merkezi başlangyjyny öňe sürýär

Türkmenistan teklip edilýän Howa we Saglyk boýunça Jarnamany goldaýar

Türkmenistan Ählumumy metan borçnamasyna goşuldy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Bütindünýä howa Sammitiniň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Türkmenistanyň Prezidenti Dubaýa bardy