JEMGYÝET

Rusya’da Türkmenistan Kültür Günleri

Türkmenistan, Tacikistan’dan sonra Rusya’da Kültür Günleri etkinliklerini düzenliyor. Rusya Federasyonu'nda 21-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen Türkmenistan Kültür Günleri hükümetler arası anlaşmalar tarafından belirlenen iki ülke arasındaki düzenli kültürel değişim çerçevesinde yapılmaktadır. 
Bu defa Türkmenistan Kültür Günleri, Rusya’nın iki büyük kenti başkent Moskova ve St. Petersburg kentlerinde gerçekleşiyor. Moskova'daki Lyudmila Ryumin kültür merkezinde düzenlenen büyük gala konser ile kültürel etkinlikler başladı. Rusya’nın çeşitli bölgelerinde bulunan Türkmen diasporasının katılımıyla gerçekleşen törene; Rus sanatçılar, Moskova’daki yabancı büyükelçiler, gazeteciler ve çok sayıda davetli katıldı. 
Lyudmila Ryumin kültür merkezindeki törende Türkmen sanatçılar milli şarkılarını seslendirdi, folklor gösterilerini sundu ve Türkmen halkının milli saz sanatını tanıttı. 
Moskova’daki Dekoratif, Uygulamalı ve Halk Sanatı Müzesi’nde Türkmenistan’ın el sanatları ve kültürel değerlerini gösteren sergi açıldı. Sergide Türkmenistan Kültür Merkezi’nin Devlet Müzesi’ne ait Türkmen halkının tarihini ve kültürünü anlatan eserler sergilendi. Sergiyi gezen Rus vatandaşları tarafından Türkmen kadınlarının milli kıyafetleri ve takıları büyük ilgiyle izlendi. 
Moskova’daki programdan sonra 23 Ekim’de Rusya’nın kültür başkenti St. Petersburg’da çeşitli etkinlikler yapıldı.
Türkmen heyeti, bu etkinlikler kapsamında Rusya’nın iki büyük kentindeki kültürel ve turistik alanları gezdiler.

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy