JEMGYÝET

Rusya’da Türkmen okulu açıldı

Rusya Federasyonu Astrahan Bölgesinde Türkmen okulu hizmete açıldı. 190 öğrenci kapasiteli okul, Astrahan’ın çok sayıda yerel Türkmenlerin yaşadığı Funtova kasabasında inşa edilen okulun açılış törenine; Astrahan Valisi Aleksadr Jilkin, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigori Karasin, Rusya Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı P. Zenkoviç ve diğer davetliler katıldı.

Okul inşası, Mart 2016 tarihinde Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un inisiyatifi ile başladı. Türkmen halkının büyük düşünürü ve milli şairi Mahtumkuli Firaki’nin ismini taşıyan okul, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği tarafından Astrahan bölgesinin desteğiyle inşa edildi.

2 katlı, mermerle kaplı ve 3,5 bin metrekare alana inşa edilen okulun girişinde Mahtumkuli Firaki’nin heykeli bulunuyor. Okulun 20 sınıfı son eğitim teknolojisi ile donatıldı. Bilgisayar sınıfı donatıldı, doktor odası, psikolog ve konuşma terapistinin odaları, spor ve konferans salonu, kütüphane, yemekhane ve bunun yanı sıra öğrencilerin meslek öğrenmeleri için çeşitli odalar yer almaktadır. İlk okul öğrencileri için oyun salonları yer almaktadır. Okulda sadece Funtova kasabasının değil aynı zamanda çevredeki köylerden de çocukların eğitim alması sağlanacak.

Açılış töreninde konuşan Astrahan valisi Aleksandr Jilkin,  okulun kırsal gençliğin öğretim, manevi ve ahlaki gelişimi için modern bir merkez olacağından emin olduğunu kaydederek, yeni otobüsün anahtarını okul müdürü Zalina Abdrahmanova’ya teslim etti.

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov yaptığı açıklamasında, okulu inşa etme kararının iki ülke arasındaki eğitim ve kültür bağlarını güçlendirme ve genişletme için alındığını kaydederek, Türkmenistan ile Astrahan bölgesi arasındaki işbirliğinin her geçen yıl büyüdüğünü kaydetti. Türkmen Bakan, Astrahan’ın önemli ortakları olduklarını ve gelinen işbirliği seviyesinden memnun olduklarını ve bu münasebetleri geliştirme için çaba gösterileceğini ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigori Karasin ise açıklamasında, halihazırda Rusya’nın üniversitelerinde 20 binden fazla Türkmenistanlı öğrencilerin eğitim gördüğünü belirterek, Aşkabat’ta 15 yıldan fazla süredir Puşkin adındaki ortak Türkmen-Rus okulunun faaliyet gösterdiğini ifade etti.

Ýene-de okaň

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy

“Süýji gün” – süýji günlerde

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen ABŞ ekologiýa hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy

Kuraş-2023: Türkmenistan 2 altyn, 3 kümüş we 3 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri