DÜNÝÄ

Rusya ve Türkmenistan bilgi güvenliği anlaşması imzaladı

Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Bağımsız Devletler Topluluğu’na üye ülke Dışişleri Bakanları toplantısı kapsamında Rusya ile Türkmenistan arasında bilgi güvenliği anlaşması imzalandı.

Bakanlar toplantısı kapmasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ikili görüşmede bulundu. Bu görüşmede, Rusya ile Türkmenistan arasında uluslararası bilgi güvenliğini sağlama alanındaki işbirliğine dair anlaşma sağlandı. Anlaşma iki ülke bakanları tarafından imzalandı.

Rus Bakan Lavrov, bunun Rusya ve Orta Asya ülkeleri arasındaki ilk böyle bir anlaşma olduğunu ifade etti.

Bu belge, Rusya ile Türkmenistan'ın stratejik ortaklığının bir göstergesidir ve aynı zamanda ülkelerin ikili işbirliğini arttırma, uluslararası ve ulusal güvenlik sisteminin kilit unsurlarından biri üzerindeki pozisyonları koordine etme yönündeki çabasının kanıtıdır.

Ayrıca, Bakanlar toplantısı kapsamında Türkmenistan heyeti, Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey ile de görüştü. Bu görüşmede, Belarus  ile Türkmenistan 2019-2020 döneminde Dışişleri Bakanlıkları arasında bir işbirliği programı kabul etti. Bununla ilgili bir anlaşma imzalandı. Ayrıca, bakanlar iki ülke arasındaki güncel konuları görüştü.

Ýene-de okaň

Aşgabatda türkmen-rus 2-nji işewürler forumy geçiriler

Ata Watan Eserleri

Eýranyň daşary işler ministri Russiýa barar

COP-28: metan zyňyndylaryny azaltmak üçin 1 milliardlyk gazna

Türkmenistan ÝHHG-niň ministrler geňeşiniň 30-njy mejlisine gatnaşdy

Dünýäniň iň täsirli zenanlary

Türkmenistanyň Prezidenti Zambiýa Respublikasynyň Prezidentini gutlady