BIZNES

Rusya ve Kazakistan, Türkmenistan ile stratejik ortaklığını onayladı

Türkmenistan’ın Rusya ve Kazakistan ile imzaladığı stratejik ortaklık anlaşması onaylandı. Kazakistan’ın Aktau kentinde düzenlenen 5.Hazar Denizi Devlet Başkanları Zirvesi öncesinde yapılan dışişleri bakanları toplantısında belge teslim töreni gerçekleştirildi.

Türkmenistan ile Kazakistan Devlet Başkanları stratejik ortaklık anlaşmasını 18 Nisan 2017 tarihinde imzalamıştı. Bu anlaşma, her iki ülke parlamentosu tarafından tasdik edildi. Bunun akabinde Aktau kentinde düzenlenen toplantıda, Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov ile Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ilgili protokole imza atarak, stratejik ortaklık anlaşmasının onaylandığını teyit etti.

Söz konusu anlaşma, iki ülke arasındaki stratejik ortaklık ilişkilerini eşitlik, karşılıklı güven ve çok yönlü işbirliği temelinde kurulmasına zemin oluşturacak. Ayrıca bu anlaşmanın 11 Eylül tarihinde yürürlüğe gireceği kaydedildi.

Türkmenistan ile Rusya Devlet Başkanları arasında 2 Ekim 2017 tarihinde imzalanan stratejik ortaklık anlaşması da, her iki ülke parlamentosu tarafından onaylandı. Bu anlaşmanın onaylandığına dair protokol Kazakistan’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov arasında imzalandı ve stratejik ortaklık anlaşması yürürlüğe girdi.

İki devletin stratejik ortaklığının uzun vadeli ve istikrarlı ilişkileri, Türkmenistan ve Rusya Federasyonu arasındaki işbirliğinin her yönden gelişmesini teşvik etmeyi amaçlıyor.

Bu görüşmede, Rusya ve Türkmenistan bakanları ikili ilişkileri de değerlendirdi.

Ýene-de okaň

Azerbaýjanyň ministri: türkmen-azerbaýjan söwda möçberi 10 esse artdy

Türkmen-azerbaýjan hökümetara toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

«Agro-Pak Türkmenistan – 2023» sergisi başlady

Ata Watan Eserleri

Türkmen wekiliýeti «Halal EKSPO ─ 2023» sergisine gatnaşdy

Aşgabatda halkara forum geçirildi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan dünýäniň işewürleriniň üns merkezinde