DÜNÝÄ

Rusya Federasyon Konseyi Başkanı – “Aşkabat’ın Onursal Vatandaşı” oldu

Rusya Federasyonu’nu temsilen Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları için Aşkabat’a gelen Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Aşkabat’ın Onursal Vatandaşı unvanına sahip oldu. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Rus üst düzey devlet yetkilisine bu unvanını takdim etti.

Türkmen Lider, bununla ilgili karar imzalayarak, Valentina Matviyenko’nun Türkmenistan ile Rusya Federasyonu arasındaki siyasi, ekonomik, kültürel, parlamento arası münasebetlerin geliştirilmesine yaptığı katkılardan dolayı bu onursal unvanın verilmesini kararlaştırdıklarını ifade etti.

Türkmenistan Devlet Başkanı, Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko’nun başkent Aşkabat’ın ilk Onursal Vatandaşı unvanına sahip olduğunu belirtti ve bununla ilgili belgeyi törenle takdim etti.

Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko yüksek şeref için teşekkür ederek, güzel Aşkabat’ın fahri vatandaşı olmaktan gurur duyduğunu ve gururlandığını vurguladı. Birçok ülkeyi ve birçok şehri gezdiğini kaydeden Rus yetkili, Aşkabat’ın en güzel, en temiz ve Devlet Başkanı’nın kendi halkı için büyük bir sevgiyle inşa ettiği güzel kentlerden birisi olduğunu ifade etti.

Rus yetkili, iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın geliştirilmesi için parlamentolar arası işbirliği yeni seviyeler çıktığını ifade etti. Rusya olarak Türkmenistan’ın ekonomik ve sosyal gelişmelerinden ve başarılarından mutluluk duyduğunu ifade eden Matviyenko, Olimpiyat hareketinin doğduğu eski Yunan ülkesine ait zeytin dalını sembolik hediye olarak takdim etti ve Türkmenistan yeni başarılar diledi.

Türkmenistan Devlet Başkanı ayrıca, 5.Asya Oyunları için gelen Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov ile de görüştü. 

Ýene-de okaň

Türkmenistan Ýewraziýa patent guramasy bilen hyzmatdaşlygyny ösdürer

Türkmenabatda ýoga boýunça ussatlyk sapaklary geçirildi

Merkezi Aziýa-Russiýa parlamentara forumyny guramak meýilleşdirilýär

ÝUNISEF Türkmenistana täze ýolbaşçy belledi

Türkmenistanyň Ilçisi Türkiýäniň daşary işler ministriniň orunbasary bilen duşuşdy

Awstraliýa Türkmenistana ilçi belledi