TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Rusya, Afgan ve Belarus Liderlerinden kutlama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Türkmenistan ile diplomatik ilişkilerinin 25.yılı, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ise geçtiğimiz günlerde yaptığı ziyaret dolayısıyla Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a kutlama mesajlarını gönderdi.

Belarus Devlet Başkanı kutlama mesajında Türkmenistan ziyaretinde kendisine ve heyetine gösterilen misafirperverlikden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Aşkabat’taki görüşmelerde iki ülke ilişkilerini hızlandıracak ikili anlaşmalara imza atıldığını kaydeden Lukaşenko, Garlık maden işleme tesisinin ve Aşkabat’ta Belarus Büyükelçiliğinin yeni binasının açılmasının tarihi açıdan büyük önem arz ettiğini kaydetti.

Belarus Lider ayrıca, Türkmen mevkidaşını kendisine uygun bir zamanda Belarus’a davet etti.

Afgan Liderden Kutlama

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Afganistan ile Türkmenistan diplomatik ilişkilerinin 25.yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesajı gönderdi. Afgan Lider mesajında, Türkmenistan ile Afganistan’ın bölgesel ekonomik planlarının benzer olduğunu ve bunların ülkeler arasındaki münasebetlerin gelişmesine imkân sağladığını kaydetti. Afgan Devlet Başkanı, TAPİ doğalgaz projesinin, Atamurat-Akina demiryolu projesinin ülkeler arasındaki işbirliğinin önemli örnekleri olduğuna dikkat çekerek, Türkmenistan Devlet Başkanı ve Türkmen halkını tebrik etti. Afgan Lider, bundan sonra da Türkmenistan ile ilişkilerinin geliştirmek için hazır olduklarını iletti.

Rus Liderden Tebrik Mektubu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkmenistan Devlet Başkanı’na iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 25.yıldönümü dolayısıyla tebrik mesajı gönderdi.

Putin mesajında, Rusya ile Türkmenistan ilişkilerinin stratejik işbirliği seviyesine ulaştığını kaydederek, Moskova ve Aşkabat arasındaki yapıcı işbirliğinin Orta Asya ve Hazar Denizi'nde istikrar ve güvenliğin önemli bir faktörü olduğunu belirtti.

Rus Lider, ortak çabalar ile Rusya ile Türkmenistan arasındaki karşılıklı çıkara dayalı işbirliğinin gelecekte de pekiştirileceğine inandığını söyledi.

Rusya ile Türkmenistan arasındaki diplomatik ilişkilerin 25.yıldönümü dolayısıyla Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev de tebrik mesajı gönderdi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Indoneziýa Respublikasynyň Prezidentini gutlady

Ata Watan Eserleri

Gazagystanda Merkezi Aziýanyň iň uly metjidi açyldy

Ata Watan Eserleri

Ýaponiýanyň daşary işler boýunça döwlet ministriniň Türkmenistana sapary meýilleşdirilýär

Ata Watan Eserleri