DÜNÝÄ

Rusya, 2017’de BDT başkanlığını yapacak

Rusya Federasyonu, 2017 yılında Bağımsız Devletler Topluluğu’nun dönem başkanlığını yapacak. Rus hükümeti, gelecek sene dönem başkanlığını yapacağı BDT kapsamında gerçekleştireceği faaliyetlerin tanıtımı Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yaptı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigory Karasin 6-7 Aralık tarihlerinde Türkmenistan’da çalışma ziyaretinde bulundu. Aşkabat temasları kapsamında Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edilen Bakan Yardımcısı Karasin, Türkmenistan Dışişleri Bakanı ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Raşid Meredov ile siyasi istişare toplantısını gerçekleştirdi. Görüşmelerde, iki ülke arasındaki mevcut işbirliği alanları ve Orta Asya’daki son durumu değerlendirdi.

Rus Bakan Yardımcısı, ziyareti çerçevesinde Rusya’nın Aşkabat Büyükelçiliği’nde tanıtım toplantısına katıldı. Grigory Karasin, Rusya’nın 2017 yılında BDT dönem başkanlığı sürecinde yapacağı faaliyetler doğrultusunda bilgi verdi.

Toplantıda konuşan Bakan Yardımcısı Karasin, Bağımsız Devletler Topluluğu’na üye ülkelerin bu sene bağımsızlığının 25.yılını kutladığını ve bu zaman diliminde ülkeler arasında çok taraflı münasebetlerin tesis edildiğini kaydetti.

2017 yılında Rusya’nın BDT dönem başkanlığını üsleneceğini kaydeden konuk diplomat, önümüzdeki senede yüzlerce etkinliğin organize edileceğini söyledi.  Bu sene BDT dönem baaşkanlığını Kırgızistan’ın yürüttüğünü ifade eden Karasin, ülkeler arasındaki ekonomik işbirliği etkinliğinin artırılmasının her zaman BDT’nin ilgi odağı olduğunu ifade ederek, “Dünyadaki baş gösteren ekonomik krize rağmen, ülkeler kalkınmaya devam ediyor. 25 yıl içerisinde Orta Asya bölgesindeki ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası onlarca kat arttı. Türkmenistan’ın ise 35 katdan da fazla artmıştır. BDT örgütü kapsamında ticaret, ulaştırma, tarım ve birçok diğer sektörlerde işbirliği için önemli zeminler oluşturulmuştur. Orta Asya’daki Rus yatırımı 23 milyar doları bulmuştur.  Türkmenistan’da halihazırda 186 Rus şirketi faaliyet gösteriyor. Bu sene Türkmenistan ile Rusya arasındaki ticaret hacmi yüzde 13,3 oranında artmıştır. Ocak-Eylül 2016 döneminde Rusya ile Kazakistan arasındaki ticaret hacmi yüzde 25,4, Kırgızistan ile yüzde 15,7, Tacikistan ile yüzde 22,3 ve Özbekistan ile yüzde 7,8 oranında azalmıştır” diye açıklamalarda bulundu.

Rus yetkili, önümüzdeki dönemde BDT kapsamındaki serbest ticaret anlaşması çerçevesinde ekonomik işbirliğinin arttırılması yönüde çalışacaklarını ifade ederek, mevcut ticari engellerin kaldırılmasına odaklanmak istediklerini belirtti.

Bakan Yardımcısı ayrıca, bu dönemde kültür ve insani alanlardaki işbirliğine de daha fazla önem verileceğini ifade etti. 150 binden fazla Orta Asyalı gencin Rusya’nın üniversitelerinde eğitim aldığını söyleyen Karasin, bunların 46 bini Rusya’nın devlet bütçesinden sağlanan burs ile eğitim aldığını belirtti. Bunun için Rusya’nın her sene 100 milyon dolar harcadığını belirten Karasin, eğitim işbirliği yanı sıra kültür alanındaki etkinliklere de yoğunluk vereceklerini kaydetti.

Rus tarafının bu dönemde eğitim, bilim, kültür, basın, spor alanlarındaki münasebetlerin geliştirilmesi için çaba gösterileceğinin altını çizen Karasin, BDT örgütünün kurumlarının çalışma sistemlerinin geliştirilmesi için de faaliyetlerde bulunacaklarını ifade etti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türki Döwletleriň Guramasynyň döwletleri azyk howpsuzlygy boýunça ylalaşyk baglaşarlar

Türkmenistanyň Prezidenti kitaby Fransiýada tanyşdyryldy

Gyrgyz Respublikasynyň Prezidenti Sadyr Žaparow Russiýada saparda bolar

Ýurdumyzyň diplomatik gullugynyň işgärleri tapawutlandyryş nyşany bilen sylaglandy

Türkmen-fransuz ykdysady hyzmatdaşlygy maslahatlaşyldy

Kiýew şäherindäki Magtymgulynyň muzeýine türkmen milli gymmatlyklarynyň gowşurylmagy