BIZNES

Rus Lider Putin’den TAPİ’ye destek

Türkmenistan’ın ileri sürdüğü ve hayata geçirilmesi için büyük çaba gösterdiği Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesi büyük destek görmektedir. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geleneksel yıllık büyük basın toplantısında TAPİ projesini desteklerini kaydetti.

Putin’e basın toplantısında Afganistan ile ilgili sorular soruldu. Afganistan’da kalıcı barışın sağlanması ve ülkenin kalkınmasında yer alacaklarını söyleyen Putin “Mümkün olduğu kadarıyla, bu sürece katkıda bulunacağız, örneğin Afganistan ile ekonomik işbirliği geliştirerek, örneğin [ana gaz boru hattı] TAPI gibi çeşitli uluslararası projelerde yer alarak” şeklinde konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2001'den beri düzenlediği büyük basın toplantısı için bu yıl 1.702 gazetecinin akredite oldu.

TAPİ projesi, Türkmen gazını Güney Asya’nın iki önemli ülkesi Pakistan ve Hindistan’a taşıyacak uluslararası boru hattıdır. Projenin Türkmenistan kısmındaki inşası hızla devam etmektedir. Afgan kısmındaki inşası bu sene Şubat ayında başladı. Pakistan kısmındaki çalışmalarda ilerlemeler kat edildi.

TAPİ – Türkmenistan gazını Afganistan, Pakistan ve Hindistan’a taşıyan boru hattı. 4 ülkenin topraklarından geçecek boru hattı Türkmenistan’ın Galkınış sahasından başlayarak, Hindistan’ın Pakistan ile sınırına yakın Fazilka kasabasında son bulacak.

Boru hattının toplam uzunluğu 1814 kilometre. Doğalgaz taşıma kapasitesi yıllık 33 milyar metreküp (günlük 90 milyon metreküpten fazla). Projenin gaz kaynağı Galkınış sahası. Dünyanın en büyük 2.doğalgaz rezervli yatağıdır.

Günde 90 milyon metreküp doğalgaz kapasitesi olan hattın 30 yıl boyunca işletmede olması beklenmektedir Hat, gaz talebi yüksek olan Güney ve Güneydoğu Asya ülkelerinin gaz güvenliği için oldukça önemli.

 

Ýene-de okaň

“Bagtyýar” paromy Russiýa ugrady

Aşgabatda Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasynyň maslahaty geçiriler

Türkmenistanyň welaýatlarynda mineral dökünler üçin ammarlar gurlar

Türkmen telekeçileri 135 million dollarlyk oba hojalyk önümlerini eksport etdi

Almatada 13-nji Merkezi Aziýa söwda forumy geçiriler

Türkmenistanyň pomidorlarynyň eksporty 3 göterim ýokarlandy