TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Rus Dışişleri Bakanı’ndan Orta Asya turu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 3-6 Şubat tarihleri arasında Orta Asya ülkelerini ziyaret edecek. Rus Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Lavrov Orta Asya turuna Kırgızistan’dan başlayacak ve daha sonra sırasıyla Tacikistan ve Türkmenistan’ı ziyaret edecek.

Rus Dışişleri Bakanı 5-6 Şubat tarihlerinde Aşkabat’ta resmi temaslarda bulunacak. Lavrov’un bu temaslarında Türkmenistan Devlet Başkanı ile görüşmesi beklenmektedir. Ayrıca, Sergey Lavrov Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile bir araya gelecek.

Taraflar, ikili gündemdeki ana konuları, Hazar bölgesi ülkelerinin çıkarlarını etkileyen bir dizi uluslararası ve bölgesel konuları değerlendirecekler. Türkmenistan’ın 2019’da BDT başkanlığının öncelikleri göz önünde bulundurarak, BDT içindeki işbirliği konusuna özel bir önem gösterilecek. Ziyarette, 2019-2020 yılları arasında Rusya Dışişleri Bakanlığı ile Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı arasında bir işbirliği programı imzalanacak.

Rus Dışişleri Bakanı Bişkek temaslarında Rusya Devlet Başkanı’nın bu sene Kırgızistan’a yapacağı devlet ziyaretini masaya yatıracak. Ayrıca, Kırgızistan’ın Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü ve Şanghay İşbirliği Örgütü bazındaki dönem başkanlıkları ele alınacak.

Lavrov Duşanbe ziyaretinde ise Rusya ile Tacikistan ilişkileri, bölgesel güvenlik konuları ve Afganistan’daki son durumu değerlendirecek.

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň daşary işler ministrine täze orunbasar bellendi

Ata Watan Eserleri

Wolodin: Türkmenistan bilen gatnaşyklarymyza möhüm ähmiýet berýäris

Türkmenistanyň Prezidenti Wýaçeslaw Wolodini kabul etdi

Teswirle