JEMGYÝET

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’un Aşkabat ziyareti

Kırgızistan, Tacikistan ve Türkmenistan’ı kapsayan Orta Asya turuna çıkan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bu ziyaretinin son durağı olan Aşkabat’ta çeşitli temaslarda bulundu. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile görüşen Lavrov, Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü öğrencilerine hitap etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkmenistan ziyaretinde iki ülke münasebetleri, ticari ve ekonomik işbirliği, eğitim, kültür ve diğer konulardaki ilişkileri ele alan Lavrov, Türkmenistan Devlet Başkanı ile görüştü. Bu görüşmeden sonra basına konuşan Lavrov, Türkmen Lider ile çok verimli bir görüşme gerçekleştirdiğini ifade etti.

Lavrov, Rusya olarak Türkmenistan ile imzalanan tüm anlaşmalara aynı zamanda bir seneden fazla süre önce Türkmenistan’ı ziyaret eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ziyareti kapsamında imzalanan anlaşmaların uygulanmasında kararlı olduklarını ifade etti.

“Stratejik Ortaklık Anlaşması yürürlüğe girdi. Ekonomiden eğitime, güvenlik konularında diyalog gibi çeşitli alanlardaki tüm plan ve faaliyetlerimizin temelidir.” diye konuşan Lavrov, Türkmen Lider ile Hazar Denizi’ne ilişkin konuları da görüştüklerini söyledi.

2002 yılında Aşkabat’ta başlayan Hazar Liderler Zirvesiyle birlikte Hazar’ın hukuki statüsü anlaşmasının müzakere edilmeye başlandığını ifade eden Lavrov, geçen sene bu anlaşma imza atıldığını ve buna paralel Türkmenistan Devlet Başkanı’nın teklifiyle ekonomi ve ulaştırma alanlarındaki işbirliği anlaşmaların imzalandığını belirtti.

Rus Bakan, bu sene Ağustos ayında Türkmenistan’da tarihte ilk defa Hazar Ekonomi Forumu’nun düzenleneceğini, ayrıca 6.Hazar Liderler Zirvesi’ne yine Türkmenistan’ın ev sahipliği yapacağını belirtti.

Eğitim konularına da görüştüklerini söyleyen Lavrov, 30 bin Türkmen öğrencisinin Rusya’da üniversite eğitimi aldığını ve bu alandaki işbirliğinin devam edeceğini söyledi.

TÜRKMENİSTAN DOÄžALGAZ ALANINDAKİ MÜZAKERELERDEN MEMNUN

Türkmenistan ile petrolgaz alanındaki işbirliğine ilişkin kendisine yöneltilen soruya Lavrov, bu konuyu Türkmenistan ile Rusya arasındaki  Hükümetler arası Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu’nun ilgileneceğini, komisyon toplantısının yapılacağı tarihin müzakere edildiğini ifade etti. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın görüşmede iki ülke arasındaki doğalgaz alanındaki işbirliğine yönelik müzakerelerden memnun olduğunu söylediğini ifade eden Lavrov, yeni ve uzun vadeli anlaşmaların sağlanması yönünde görüşmelerin yapıldığını belirtti.

Rus Bakan, daha sonra Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda temaslarda bulundu. Görüşmede, İki ülkenin dışişleri bakanlıkları arasında 2019-2020 arasındaki işbirliği programına imza atıldı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Aşkabat temasları kapsamında Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü öğrencilerine hitap etti.

Türkmenistan Rusya’nın bölgedeki en önemli ticari ortağı konumunda. İki ülke arasındaki dış ticaret hacmi düzenli olarak artmaktadır. Türkmenistan’da 190 Rus şirketi faaliyet göstermektedir. Hükümetler arası Rus-Türkmen Ekonomik İşbirliği Komisyonu ve bu amaçla özel olarak kurulmuş olan Üst Düzey Ticaret ve Yatırım Destek Grubu, ikili ticaret ve ekonomik bağların oluşturulmasında önemli bir rol oynamaktadır. 2002 yılından beri Puşkin Rus-Türkmen ortaokulu Aşkabat’ta faaliyet göstermektedir.

Ýene-de okaň

Kaliforniýa uniwersitetiniň ALSA-nyň Prezidentligine Türkmenistanly hukukçy saýlandy

Baş Redaktor

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Moskwa şäherinde tanyşdyryldy

“Galkan” topary finalda Tatarystanyň topary bilen duşuşar

Ata Watan Eserleri

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri