DÜNÝÄ

Rüşvetle mücadele daha da güçleniyor

Türkmenistan Devlet Başkanı ve Silahlı Kuvvetler Baş Komutanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Devlet Güvenlik Kurulu toplandı. Devlet Güvenlik Kurulu toplantısında Ocak-Nisan boyunca askeri ve hukuk görevlilerinin çalışmaları değerlendirildi.

Türkmenistan Savunma Bakanı, Sınır Kuvvetleri Komutanı, İçişleri Bakanı, Başsavcı, Yüksek Mahkeme Başkanı, Milli Güvenlik Bakanı, Devlet Göçmenler İdaresi Başkanı, Gümrük İdaresi Başkanı ve Adalet Bakanı, 4 ay boyunca başkanlığı yaptıkları kurumlardaki çalışmalar hakkında detaylı bilgi verdi.

Raporları dinledikten sonra Türkmen Lider, bundan sonra da ülkenin güvenliğinin ve halkın refah düzeyinin sağlanması için askeri kurumlarım maddi ve teknik altyapısının güçlendirileceğini belirtti. Devlet Başkanı ayrıca, Aşkabat’ta düzenlenecek 5.Asya Oyunları’na iyi bir şekilde hazırlanması konusunda bazı talimatlar verdi.

Devlet Başkanı, daha sonra askeri ve hukuk kurumlarında bazılarında rüşvet olaylarının meydana geldiğini belirterek, bu konuda yetkililere yeni talimatlar verdi.

Türkmen Lider, yemin töreninde yaptığı konuşmasında devlet yetkililerinin, özellikle askeri ve hukuk kurumların yetkililerinin  görevlerini gayretli, adaletli ve güzel bir şekilde yerine getirmeleri konusunda bilgilendirdiğini söyledi.

Devlet Başkanı rüşvet olayları nedeniyle, bazı savcıları ve İçişleri Bakanlığı’nın bazı yetkilileri görevden alarak, Yüksek Mahkeme Başkanı’na bu davaların detaylı olarak incelenmesi konusunda talimatlar verdi.

Türkmenistan Devlet Başkanı ayrıca, Başsavcı A.Hallıyev’i görevden alınması konusunda Türkmenistan Meclisi’ne teklif gönderdi. Başsavcı görevini geçici olarak Başsavcı Yardımcısı B.Gulov’a devredildi.

Aynı gün Türkmenistan Meclisi toplandı ve Devlet Başkanı’nın Başsavcı’nı görevden alınması yönündeki teklifi değerlendirildi ve oybirliğiyle kabul edildi. Böylece, Başsavcı görevden alındı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Pakistanyň federal ministri Türkmenistanda saparda bolar

Putin Koreýanyň Liderine “Aurus” awtoulagyny sowgat berdi

Putiniň 24 ýyldan soňra amala aşyran sapary

Magtymgulynyň suraty ýerleşdirilen haly Bütindünýä gümrük guramasyna sowgat edildi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Polşa hyzmatdaşlyk maksatnamasyna gol çekişdi

Ata Watan Eserleri

Wladimir Putin Demirgazyk Koreýada saparda bolar

Ata Watan Eserleri