JEMGYÝET

Romanya Dışişleri Bakanı Melescanu’nun Aşkabat ziyareti

Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Melescanu öncülüğündeki heyet, Aşkabat’ı ziyaret etti. Türkmen Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bakanlıkta iki ülke dışişleri bakanlıkları seviyesinde siyasi istişare görüşmeleri gerçekleştirildi.

İstişarelerin gündemine uygun olarak, taraflar her alanda karşılıklı olarak ikili işbirliği konularını, özellikle de siyasi ve ticari-ekonomik münasebetlere ağırlık verdiler. Bu bağlamda, üst düzey siyasi ve diplomatik ortaklığa dikkat çekerek, taraflar bu yönde karşılıklı olarak kabul edilebilir işbirliğini genişletme olasılığı hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Taraflar üst düzey ziyaretlerin önemini vurguladılar. Ayrıca, iki ülkenin Dışişleri Bakanları düzeyinde uluslararası forumların ve konferansların kapsamında düzenli istişarelerde bulunulması konusunu görüştüler.

Ticari-ekonomik işbirliği bağlamında taraflar enerji ve ulaştırma sektöründeki işbirliği potansiyeline dikkat çekerek, Türkmenbaşı ve Köstence limanları arasındaki ortaklık hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Ayrıca, Romanya’nın 2019 yılının ilk yarısında Avrupa Birliği dönem başkanlığı döneminde Türkmenistan ile Avrupa Birliği münasebetlerinin genişletilmesine ilişkin konuları değerlendirildi.

İkili siyasi istişarelerin sona ermesinin ardından Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ile Romanya Dışişleri Bakanlığı arasında 2019-2020 Eylem Planına imza atıldı.

Konuk Bakan bugün Türkmen Lideri tarafından da kabul edildi.

Ýene-de okaň

Hormatly Prezidentimiz Serdar Berdimuhamedow baýramçylyk çärelerine gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “Türkmen-hytaý zenanlarynyň dünýäsi” atly forum geçirildi

Ata Watan Eserleri

«Magtymguly» atly kitap çapdan çykdy

Türkmenistanyň Prezidenti Magtymguly Pyragy medeni-seýilgäh toplumynyň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyraga bagyşlanan medeniýet ministrleriniň halkara maslahaty geçirildi

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyragynyň doglan gününiň 300 ýyllygyna bagyşlanyp, medeniýet ministrleri derejesinde geçirilýän halkara maslahata gatnaşyjylara