JEMGYÝET

Roma Antlaşmasının 60.Yıldönümü Aşkabat’ta Kutlandı

Avrupa Birliği'nin kurucu anlaşması olarak kabul edilen Roma Anlaşması'nın 60. Yıldönümü, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’taki Dışişleri Bakanlığı’nın Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde kutlandı.

Almanya, Belçika, Lüksemburg, Fransa, Hollanda ve İtalya’nın hükümet temsilcileri 25 Mart 1957 tarihinde bugünkü AB’nin temellerini atan Roma Antlaşması’nı imzaladılar.

Dünyanın her tarafında kutlanan Roma Antlaşmasının 60.yıldönümü kutlamaları, Aşkabat’ta düzenlenen konferans ile kutlandı. Dışişleri Bakanlığı’nın Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde düzenlenen konferansına, Aşkabat’taki diplomatik temsilciler, üniversite öğrencileri ve çok sayıda davetli katıldı. 

Konferans kapsamında Roma Antlaşmasının anlatan fotoğraf sergisi açıldı ve belgesel film gösterildi.

İtalya’nın Türkmenistan nezdindeki Büyükelçisi Marco Mancini konuşmasında Roma Antlaşmasının 60.yıldönümünü anlattı.  Avrupa Birliği’nin bölgedeki ülkeler, özellikle Türkmenistan ile ilişkileri konusunda AB’nin Aşkabat Bürosu Başkanı Lubomir Frebort konuşma yaptı.

Türkmenistan Maliye Bakanı Muhammetguli Muhammedov konuşmasında Avrupa Birliği ile Türkmenistan arasındaki üst düzeyde yürütülen ilişkiler hakkında bilgi verdi. BM Orta Asya Önleyici Diplomasi Bölgesel Merkezi Başkanı Petko Draganov ise BM ile Avrupa Birliği ilişkilerine değindi.

Almanya’nın Aşkabat Büyükelçisi Margrethe Yubber konferanstaki konuşmasında AB’nin eğitim alanındaki çalışmalarından bahsetti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan GDA-nyň daşary işler ministrleriniň mejlisine gatnaşdy

Türkmen telekeçileri TEIF 2024-e gatnaşarlar

Türkmenistanyň ýolbaşçylary O.Kononenkony Kosmonawtika güni bilen gutlady

Aşgabat şäheriniň häkimine berk käýinç yglan edildi

Ata Watan Eserleri

Türkmen halkynyň Milli Lideri: Türkiýe Respublikasy Türkmenistan üçin iň ýakyn doganlyk döwlet

Türkmen halkynyň Milli Lideri we Türkiýäniň Prezidentiniň telefon arkaly söhbetdeşligi