JEMGYÝET

RoboRave – inovasyon robot proje yarışması gerçekleştirildi

Uluslararası İnsancıl bilimleri ve Kalkınma üniversitesinde “İlimler” gününe bağışlanan öğrenci gençlerin arasında inovasyon robot proje yarışması geçirildi. Bu yarışmada 12 takım kendi projelerini sergide gösterdiler. Onlar grup çalışması, usta ve beceriklilik ve sunma yeteneği gibi alanlarda yarıştılar. Yarışma sergi formatında geçerek, bir günde binden de fazla misafiri kendine çekti. Yarışmanın şartlarına göre, sergiye gelen her ziyaretçiye bir oy hakkı verildi ve herkes beğendikleri veya önemli buldukları projeye oy verebildiler.  Oy verilmenin sunucunda en çok oy alan “Paint Bot” Duvar Boyama robotu birinci yere sahip olmayı başardı. O kendi hesaplamalarının sunucunda duvarı boyamak için lazım olan ölçüsünü hesaplayarak duvarı boyama özelliğine sahip. İkinci yere ise iki proje uygun bulundu. Bunlar engelli insanlar için tasarlanan “Konuşan” baston ve körler için ve yol gösteren “Enbighten” robotudur. Üçüncü yere ise üç proje seçildi. Bunlar telefonlar için yazılan “e-kasa” uygulaması,  resim çekebilen robot ve ışık diyotlarının yardımı ile tavukların gelişim ve üretim performansını denetleyebilen “Smart Hencoop” akıllı tavuk kümesidir. Bundan başkada yarışmada algoritma tahsilini veren oyuncak robot, kahve yapan ve soğutan bardak, endüstriyi üretmek için türetilen temiz süzgeç ve diğer eğlenceli projeler vardı.

Galip olanlara kıymetli hediyeler, sertifikalar ve madalyalar verildi. Yarışmaya katılan tüm öğrencilere ise katılım sertifikaları verildi.

Bu yarışma üniversitenin Bilgisayar teknolojisi ve sistemleri bölümü ve genç  “Mühendisler” kulübünün yardımı ile düzenlendi. Yarışmanın hedefi genç öğrencilerin teorik bilgilerini pratikleştirmek, ilim zekâsını geliştirmek ve keşfetme yeteneklerini ortaya çıkartmaktır.

Diğer üniversitelerden ve okullardan gelen misafirler böyle zekâ robot yarışmasının öğrencilerin keşfetme zekâsını geliştirerek, onlarda derslere ve inovasyon teknolojiye olan hevesini daha da arttıracağını belirlediler.

 

Didar Hayıtov

Uluslararası İnsancıl bilimleri

ve Kalkınma üniversitesi öğretim üyesi

Ýene-de okaň

Hormatly Prezidentimiz Serdar Berdimuhamedow baýramçylyk çärelerine gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “Türkmen-hytaý zenanlarynyň dünýäsi” atly forum geçirildi

Ata Watan Eserleri

«Magtymguly» atly kitap çapdan çykdy

Türkmenistanyň Prezidenti Magtymguly Pyragy medeni-seýilgäh toplumynyň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyraga bagyşlanan medeniýet ministrleriniň halkara maslahaty geçirildi

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyragynyň doglan gününiň 300 ýyllygyna bagyşlanyp, medeniýet ministrleri derejesinde geçirilýän halkara maslahata gatnaşyjylara