TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

RECCA : Afganistan’ın kalkınması ve huzuru ana gündem

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Kasım ayında 7. Afganistan Bölgesel Ekonomik İşbirliği Konferansı’na (RECCA ) ev sahipliği yapacak. Bu önemli toplantı öncesinde Aşkabat’ta RECCA Akademik Forumu düzenlendi. Foruma, Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev ve Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Adela Raz başkanlık etti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü’nün (AGİT) yardımıyla yapılan toplantıda, Afganistan’da kalıcı barışın sağlanması, ülkenin ekonomik açıdan kalkınması ve bölgedeki önemli ticari projeler ele alındı. Türkmenistan Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev, ülkesinin Afganistan’daki barışın sadece diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini ve Türkmenistan’ın her zaman Afganistan’ın yanında olduğunu belirtti. Türkmen yetkili, Afganistan’ın bölgesel ekonomik işbirliği içerisinde olması için TAPİ doğalgaz boru hattı, Atamurat-İmamnazar-Akina demiryolu hattı gibi birçok dev projelere imza atılmakta olduğunu belirtti. Söz konusu projelerin Afganistan’a ek gelir sağlayacağını, yeni iş alanlarının oluşumuna imkân sağlayacağını söyleyen Türkmen yetkili, Afganistan ile ticari alanındaki işbirliğine de önem verildiğini belirtti. Geçtiğimiz aylarda Belh Vilayeti'nin yönetim merkezi olan Mezar-ı Şerif kentinde Türkmenistan ticaret merkezinin açıldığını belirten Bakan Yardımcısı, Afganistan’a indirimli fiyattan elektrik enerjisi ve sıvı gaz ihraç edildiğini kaydetti.

Türkmen yetkili, bunların yanı sıra sosyal alanındaki işbirliğinin de önemine dikkat çekerek, Afgan öğrencilerine doğalgaz ve enerji alanlarında eğitim imkânlarının sağlandığını, her vesileyle insani yardımlarda bulunulduğunu, sınır vilayetlerinde okul ve sağlık evi inşa ettiklerini kaydetti.

Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Adela Raz konuşmasında, Türkmenistan yönetimine yaptığı her türlü yardımlardan dolayı teşekkür etti. Afgan Bakan Yardımcısı, RECCA toplantısının Orta Asya ile Güney Asya ülkeleri arasındaki bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Ayrıca, bu forumun Çin ve Güneydoğu Asya ülkelerine Avrupa pazarına ulaşması için kısa mesafe olduğuna dikkat çeken Afgan yetkili, bunun için ticari ve ekonomik bariyerlerin kaldırılarak, daha aktif bir işbirliği içerisinde olunmasının yararlı olacağını söyledi.

Afganistan Bölgesel İşbirliği Konferansı (RECCA) ile, Afganistan ile komşuları arasında ticaret, yatırım, eğitim ve iş ilişkilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. RECCA toplantısının ilki 2005 yılında Kabil’de yapılmıştı. Daha sonra 2.RECCA toplantısı 2006 yılında Yeni Delhi’de, 3.RECCA toplantısı 2009 yılında İslamabat’ta, 4.RECCA toplantısı 2010 yılında İstanbul’da, 5.RECCA toplantısı 2012 yılında Duşanbe’de ve 6.RECCA toplantısı 2015 yılında yine Kabil’de yapılmıştı. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Türkmenistan maýadarlary gämi gurluşygyna çagyrýar

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan-BAE: ulag ulgamyndaky hyzmatdaşlyk işjeňleşdiriler

Ata Watan Eserleri

Guterreş: ulag pudagyny özalky ösüşine getirmek üçin bilelikde işlemeli

Ata Watan Eserleri