JEMGYÝET

Ralli pilotları araba ile ödüllendirildi

Türkmenistan 9-15 Eylül tarihlerinde Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışına ev sahipliği yaptı. Dünyanın 20’den fazla ülkesinde 80 civarında araç, ülkenin doğusu ile batısını birleştiren bin 500 kilometrelik parkurda kıyasıya mücadele etti. Türkmenistan bu yarışta 15 takım ile madalya için yarıştı.

Yarış sonunda Türkmenistan’ın 100’nolu aracı hafif araç kategorisinde üçüncü olurken, 104’nolu aracı ise T2 kategorisinde üçüncülüğü göğüsledi. Çöl yarışında dereceye giren pilotlar lüks araba ile ödüllendirildi.

Ödül törenine Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov katıldı. Türkmenistan’da ilk defa uluslararası ralli yarışının gerçekleştirildiğini ifade eden Türkmen Lider, bu yarışta Türkmen sporcularının önemli başarıya imza attığını ifade etti. Türkmen Lider, Türkmenistan takımının kendi ülkenin bayrağı ile herhangi bir ülkeden yapılacak ralli yarışına katılma hakkını elde ettiğini belirtti.

Türkmenistan’ın dünya spor camiasına aktif bir şekilde entegre olduğunu ifade eden Devlet Başkanı, Türkmenistan’ın 2017 yılında ev sahipliği yaptığı Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları, geçtiğimiz günlerde sona eren Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışı gibi dev spor organizasyonları ile uluslararası toplumda spor alanındaki saygınlığını arttırdığını ve dev bir spor ülkesi konumunu güçlendirdiğini belirtti.

Türkmen Lider, ödül töreninde yarışta dereceye giren sporcuların ödüllendirilmesine yönelik karara imza attı. Bu karar çerçevesinde Devlet Başkanı, 100’nolu aracın sürücüsü Hocaguli Annamamedov’u Mercedes-Benz E200 Coupe marka araba, aynı aracın yardımcı pilotu Gaygısız Akmuradov’u Toyota Avalon marka lüks araba ile ödüllendirildi. Ayrıca, Türkmen Lider T2 kategorisinde üçüncü olan 104’nolu aracın pilotları Guvançmurat Hommadov ile Recepniyaz Annaberdiyev Toyota Camry marka araba ile hediye etti.

Bunun yanı sıra törende yarışa katılan diğer sporcular ve teknik ekip hatıra hediyeler takdim edildi.

Türkmen Lider, 100’nolu aracı Türkmenistan İçişleri Bakanlığı’nın Otomobil Spor Merkezi’ne verdi.

 

Ýene-de okaň

Ýewro-2024: Sweýsariýa ynamly ýeňiş gazandy

Ata Watan Eserleri

Daşoguz we Balkan welaýatlarynyň daýhanlary galla oragyna girişdiler

15-nji iýun: Ýewropa çempionatynda 3 duşuşyk bar

Germaniýa Ýewropa çempionatyna uly hasaply ýeňiş bilen başlady

Türkmenistan 5G tehnologiýasynyň mümkinçiliklerini öwrener

Türkmenistanda Horezmşalar döwrüne degişli altyn teňňeler tapyldy

Ata Watan Eserleri