JEMGYÝET

Ralli araçların geçit töreni nefes kesti

Türkmenistan’ın ev sahipliği yaptığı bin 571 kilometre uzunluğundaki Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışları start aldı. Ülkenin doğusundaki Lebap vilayetinin merkezi Türkmenabat kentinde yarışın bir gün öncesinde ralli araçlarının geçit töreni düzenlendi. Törenlere, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri yetkililer, bakanlar, kamu kurum yetkilileri, yabancı büyükelçiler, aralarında Atavatan Türkmenistan Yayın grubu olmak üzere çok sayıda yabancı gazeteci katıldı.

Türkmenabat kentinin ana caddelerinin birisinde ralli yarışına katılan sporcular arabaları ile katılımcıları selamladı. Bir buçuk saat devam eden törende 150’in üzerinde ralli pilotu kendi araçları ile ilk önce podyuma yükseldiler, katılımcıları selamlayarak, geçidini tamamladılar.

Fransa başta olmak üzere İngiltere, Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Birleşik Arpa Emirlikleri, Almanya, Belçika, Romanya, İspanya, İtalya, Hollanda gibi birçok ülkeden ralli pilotları geldi. Türkiye’yi bu yarışlarda AVC Çalık ve Transanadolu takımı temsil etmektedir. Ralliciler Nissan, Chevrolet, Mitsubishi, BMW, Suzuki gibi araçlarında yarışıyorlar.

Ralli yarışlarının organizatörü ünlü Fransız rallici Jean-Louis Schlesser geçit töreni öncesinde yaptığı açıklamasında, Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından 6 ay önce yapılan teklif üzerine kısa zaman içerisinde büyük bir etkinlik ve yarış için hazırlık yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Geçit töreni öncesinde Fransız rallici Jean-Louis Schlesser’in yönetiminde basın toplantısı gerçekleştirildi. Basın toplantısına katılan ralli sporcularına pistte CPS sisteminin kullanımı hakkında açıklamalar verildi, yarışın kuralları ve incelikleri anlatıldı.

Ýene-de okaň

Türkiýäniň wise-prezidenti Arkadag şäherine baryp gördi

Ata Watan Eserleri

Jewdet Ýylmaz: türkmen tebigy gazyny dünýä bazaryna çykarmakda hyzmatdaşlyga taýýardyrys

Ahalteke atçylyk sungaty ÝUNESKO-nyň sanawynda

Hökümetara türkmen-türk toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

Jewdet Ýylmaz: Türkmenistan esasy söwda hyzmatdaşymyz

Türkiýe Respublikasynyň eksport harytlarynyň sergisi badalga aldy

Ata Watan Eserleri