TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Putin’den Türkmenistan’daki Asya Oyunları’na övgü

Türkmenistan’a resmi ziyaret gerçekleştiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ev sahibi Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından Oğuzhan Köşkü’nde resmi törenle karşılandı. Resmi törenin ardından liderler baş başa bir görüşme gerçekleştirdi. Atavatan Türkmenistan dergisinin takip ettiği bu görüşmede konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkmenistan’ın ev sahipliğini yaptığı Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunlarının üst düzeyde organize edilmesi dolayısıyla tebrik etti.

Rus lider, Türkmenistan’ın Orta Asya bölgesinde böyle dev spor organizasyonluğunu yapan ilk ülke olduğunu belirterek, bu oyunlara Asya ve Okyanusya’dan ülkelerin katıldığı ve sporcuların 21 spor branşında kıyasıya mücadele ettiğini belirtti. Putin ayrıca, Türkmenistan’ın bundan sonraki dönemde daha büyük spor yarışlarına ev sahipliği yapabileceğini gösterdiğini ifade etti.

Türkmenistan Devlet Başkanı, buna karşılık olarak, önümüzdeki yıllarda da dev spor yarışlarına ev sahipliği yapmak istediklerini belirtti. Türkmen Lider, Rusya’nın da katkılarıyla halter, bisiklet (velotrek) ve yüzme alanında uluslararası turnuvalar düzenlemek istediklerini ifade etti.

Türkmenistan’ın ev sahipliği yaptığı 17-27 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları Türkmenistan milli takımının zaferiyle sonuçlandı. BM, Fransa gibi birçok ülkeden Asya oyunlarının üst düzeyde yapıldığına dair kutlama mesajlarının geldiği belirtilirken, Türkmenistan 89 altın olmak üzere 245 madalya ile büyük bir zafere imza attı.  

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

Ýene-de okaň

Ministrler Kabinetiniň giňişleýin mejlisi indiki hepde geçiriler

Türkmenistanyň Prezidentine goşun generaly harby adynyň nyşany gowşuryldy

Türkmenistanyň Döwlet migrasiýa gullugyna täze ýolbaşçy bellendi

Ata Watan Eserleri

Teswirle