TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Putin’den Türkmen Lideri’ne anlamlı hediye

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, doğum gününde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Bu telefon görüşmelerinde, yabancı ülke liderleri, Türkmen mevkidaşının 60.doğum günü ile tebrik etti ve ülkeler arasındaki ikili münasebetleri değerlendirdi. Türkmen Lider, yabancı ülke devlet başkanlarına teşekkür ederek, liderleri Aşkabat’ta 17-27 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na davet etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkmen Lideri’nin doğum günü ile tebrik ederek, iki ülke arasındaki  stratejik işbirliğinin geliştirilmesi sağladığı büyük katkılardan dolayı Rusya Federasyonu’nun büyük devlet ödülü Aleksandra Nevskogo Nişanı ile ödüllendirildiğini söyledi. 

Söz konusu anlamlı ödül için teşekkür eden Türkmen Lider, bu ödülü tarafsız Türkmenistan’ın yürüttüğü barışçıl politika ve Türkmen-Rus işbirliğinin gelişmesine sağlanan katkılardan dolayı kabul ettiğini belirtti. 

Liderler iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve ticari ilişkileri ele aldı. Ayrıca, bölgesel ve uluslararası konuları değerlendirdi.

Türkmen Lider, Rus mevkidaşı Putin’i 17-27 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunlarının açılış törenine davet etti ve Rusya Devlet Başkanı’nın bu ziyaretinin ülkeler arasındaki diyaloğun güçlendirilmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan maýadarlary gämi gurluşygyna çagyrýar

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan-BAE: ulag ulgamyndaky hyzmatdaşlyk işjeňleşdiriler

Ata Watan Eserleri

Guterreş: ulag pudagyny özalky ösüşine getirmek üçin bilelikde işlemeli

Ata Watan Eserleri