TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Putin ve Erdoğan Türkmen Liderini kutladı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Türkmenistan Devlet Başkanı S Gurbanguli Berdimuhamedov’u doğum günü ile tebrik ettiler.

Türkmen ve Rus Devlet Başkanlarının telefon görüşmesinde iki ülke arasındaki ilişkiler masaya yatırıldı. Türkmen Lider, Rus mevkidaşını dedesi Berdimuhamet Annayev’e 2.Dünya Savaşı döneminde gösterdiği kahramanlığı için Kahramanlık Madalyası ile ödüllendirdiği için teşekkür etti.

Liderler, ticari ve ekonomik işbirliğini ele alarak, ticaret hacminin arttırılması, yeni ortak projelerin hızlandırılması konusunda görüş alış-verişinde bulundu.

Devlet Başkanları ayrıca uluslararası ve bölgesel konuları değerlendirdiler. Liderler bundan sonraki dönemde de devletlerarası diyaloğun devam ettirilmesini konusunda hemfikir kaldıklarını teyit ettiler. Telefon görüşmesi Rus tarafının girişimiyle gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tebrik mesajında Türk halkının Türkmen Lideri’nin dirayetli liderliğinde kardeş Türkmenistan’ın istikrarını güçlendirerek, kararlıkla ilerlemelerinden büyük gurur duyduğunu ifade etti.

Erdoğan ayrıca, dil, tarih ve manevi ortak değerlere sahip Türkiye ile Türkmenistan münasebetlerinin bundan sonra da derinleşerek, devam edeceğine inandığını kaydetti.

Öte yandan, Türkmen Lideri’ni doğum günü ile Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Birleşik Arap Emirlikleri Başkan Yardımcısı, Başbakan, Dubai Prensliği hükümdarı Muhammed Bin Rashid Al Maktum, Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri Komutanı, Abu Dhabi Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ve diğer devlet yetkilileri tebrik mesajlarını yolladı.

Ýene-de okaň

Sankt-Peterburg türkmen talyplaryna garaşýar

Türkmenistanyň we Tatarystanyň Prezidentleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Garaşsyzlyk baýramyna bagyşlanan baýramçylyk konserti

Teswirle