DÜNÝÄ

Putin, Trump ve Macron’dan Türkmenistan’a kutlama

Bağımsızlığının 27.yılını kutlayan Türkmenistan’a dünyanın pekçok ülkesinden kutlama mesajları gelmeye devam ediyor. Başta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olmak üzere ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı emmanuel Macron, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth, İsveç Kralı Carl Gustav, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milos Zeman, Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebel de Souza, Birleşik Arap Emirlikleri Başkanı Khalifa Bin Zayed Al Nahyan, Suudi Arabistan'ın Kralı Salman Ben Abdul Aziz El Suud ve Bahreyn Kralı Hamad Bin İsa Al-Khalifa gibi liderler Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a Bağımsızlık bayramı dolayısıyla mesaj gönderdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda dünya Lideri ise Türkmenistan Lideri’ne dün kutlama mesajı göndermişti.

“Ülkeniz sosyo-ekonomik kalkınma yolunda emin adımlarla ilerliyor, Orta Asya bölgesinde ve ötesinde hak ettiği prestije sahip” diye mesajında belirten Putin, Rus-Türkmen ilişkileri, iyi dostluk ve karşılıklı saygı geleneklerine dayandığını ifade etti.

Putin, Rusya Federasyonu ve Türkmenistan arasındaki Stratejik Ortaklık Antlaşması'nın yürürlüğe girmesinin, her alanda verimli ikili ilişkilerin yaygınlaştırılması için yeni fırsatlar yarattığını belirterek, bu anlaşmanın ortak çıkarları karşıladığını, bölgesel istikrarın güçlendirilmesi yönünde ilerlediğini kaydetti.

ABD Başkanı Trump mesajında, Birleşik Devletlerin bölgesel güvenliği ve istikrarı geliştirmek için birlikte çalışmayı ve bölgesel bağların güçlendirilmesini teşvik etmeyi amaçlayan ortak hedeflere ulaşmak için Türkmenistan ile olan ortaklığına büyük önem verdiğini kaydetti.

Trump ayrıca, Türkmenistan'a ikili ilişkilerimizi derinleştirmeye yönelik sürekli çabalarından ötürü müteşekkir olarak,  barış ve refah odaklı parlak bir geleceği oluşturması adına işbirliği sürdürmeye kararlı olduklarını ifade etti.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier mesajında, Türkmenistan’ın kendi bölgesinde kilit rol oynadığını, Türkmenistan’ın komşu ülkeleri ile yürüttüğü dostane münasebetleri desteklediklerini ifade etti.

Berlin’de düzenlenen Margiana fuarının başarılı olduğunu belirten Alman Cumhurbaşkanı, söz konusu fuarın Türkmenistan’a olan ilgini arttırdığını belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un kutlama mesajında “İkili siyasi ilişkilerimizin güçlenmesini memnuniyetle karşılıyorum, bunun sonucunda Kasım 2017'de dışişleri bakanlıkları arasında siyasi istişareler gerçekleştirildi. Bu görüşmelerin önemli uluslararası ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunulması için düzenli olarak devam edeceğini umuyorum. Fransa, Türkmenistan'ın barışa yönelik olan inisiyatiflerini desteklemeye devam edecek” diye ifadeler yer aldı.

Macron ayrıca, Türkmenistan’ın ekonomisinin çeşitlendirilmesi ve modernize edilmesi yönündeki projelerde Fransız şirketlerinin de yer almasından büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Macron, Fransa’nın Türkmenistan ile devlet ve özel sektör için uzmanların hazırlanması konusunda eğitim ve bilim sektöründe işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

Ýene-de okaň

ABŞ-nyň ilçisi Klimow Türkmenistandaky wezipesini tamamlaýar

Eýranyň prezident saýlawlary üçin Türkmenistanda ses berişlik gurnalar

Türkmenistanda ýoga bilen meşgullanýanlaryň sany artýar

Peläniň ejesi 101 ýaşynda aradan çykdy

Türkmenistanyň SPECA-da başlyklyk eder

“Türkmenistan-Birleşen Arap Emirlikleri” işewürlik maslahaty geçiriler