DÜNÝÄ

Polat Bülbüloğlu : Türkmenistan’ın Halk Sanatçısı

Azerbaycanlı ünlü müzisyen ve devlet adamı Polad Bülbüloğlu, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a teşekkür mektubu gönderdi. Türkmen Lideri’nin Kararıyla Azeri sanatçı ve Azerbaycan’ın Rusya nezdindeki Büyükelçisi Polad Bülbüloğlu’na Türkmenistan Halk Sanatçısı unvanı verildi.

Türkmenistan Devlet Başkanı’na mektup gönderen Azeri sanatçı ve devlet adamı, böylesi önemli ve yüksek ödüle layık görülmesinin kendi için büyük bir onur ve gurur olduğunu kaydetti.

Polad Bülbüloğlu mektubunda; “Bu ödülü, Sizin Türkmenistan ile Azerbaycan arasındaki kültür işbirliğinin bundan sonra da geliştirilmesine gösterdiğiniz yakın ilginin bir işareti olarak değerlendiriyorum. Bugünkü günde kardeş ve dost iki ülke arasındaki münasebetler dinamik bir şekilde geliştiriliyor. Her iki ülkenin halk sanatçısı olarak, gelecekte de bu münasebetlerin geliştirilmesine katkı sağlayacağım” diye ifadeler kullandı.

Geçenlerde Türkmenistan’a gerçekleştirdiği ziyareti büyük bir onurla yad ettiğini söyleyen Polad Bülbüloğlu, Türkmen Liderinin önderliğinizde Türkmenistan’ın bütün alanlarda önemli başarılar elde ettiğini görmekten mutluluk duyduğunu belirtti. Azeri devlet adamı ayrıca, Türkmen Lideri’nin deneyimli ve vizyoner devlet adamı olarak Türkmenistan'ın gelişmesi ve bölgenin istikrarı için büyük işler yaptığını ve bundan dolayı Türkmen halkının saygısını kazandığını belirtti.  

Akmuhammet Saparov : Türkmenistan’ın Halk Sanatçısı

Türkmenistan Devlet Başkanı ayrıca, ülkesinde kültür ve sanat alanında başarıları çalışmalarından dolayı sanatçıların bazılarını ödüllendirdi. Türkmenistan Devlet Kültür Enstitüsü Halk sanatı bölümünün sanat yönetmeni Şamammet Beşimov’a ve A-studio firmasının müdürü Akmuhammet Saparov’a Türkmenistan’ın Halk Sanatçısı unvanını verdi. Her iki sanatçı uzun yıllardan beri, seslendirdiği şarkılar ile Türkmen halkının gönlünde taht kurmuştur.

Şamuhammet Başımov Avaza’da sahneye çıkmıştı

Her iki sanatçı uzun yıllardan sonra ilk defa 7 Nisan Dünya Sağlık Günü dolayısıyla Hazar Denizi’nin kıyısındaki Avaza turizm bölgesindeki etkinlikler kapsamında düzenlenen konser programında sevilen şarkıları ile sahne almıştı. Aynı konserde Azeri sanatçı Polad Bülbüloğlu da, izleyicileri şarkıları ile mest etmişti.

Züleyha Kakayeva Onur Sanatçı unvanı verildi

Ayrıca, son yıllarda Türkmenistan’da müzik sektöründe ünlenen Aşkabat folklor ekibinin sanatçısı Züleyha Kakayeva Türkmenistan Onur Sanatçısı unvanına layık görüldü. Genç sanatçı, aynı zamanda Türkmenistan’da 2016 yılı için ‘Yılın Star’ı seçilmişti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Dewid Kameron palow tagamyna haýran galdy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Mejlisiniň wekilleri Gruziýada saparda bolýarlar

Abu-Dabide Magtymguly Pyragynyň 300 ýyllygyna bagyşlanan çäre geçirildi

Ertir Parižde Türkmenistanyň göçme energetika forumy öz işine başlar

Özbegistan bilen Beýik Britaniýa täze resminamalara gol çekişdi

Ulag ulgamynda hyzmatdaşlyk etmek boýunça Türkmen-rumyn iş toparynyň mejlisi geçirildi