DÜNÝÄ

Petronas’tan Türkmenistan’a yeni işbirliği teklifi

Malezya’nın dünyaca ünlü petrolgaz şirketi Petronas, Türkmenistan’a yeni işbirliği tekliflerini sundu. Petronas şirketinin Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Başkanı Datuk Mohd Anuar Bin Taib, Türkmenistan’ı ziyaret etti. Türkmenistan Petrolgaz binasında Türkmenistan ile Malezya arasında petrolgaz konulu görüşmeler gerçekleştirildi.

Türkmenistan’da petrolgaz sektöründe faaliyet göstermeye başlayan ilk yabancı şirketlerin başında gelen Petronas şirketi, 22 yıldır bu ülkede 26 yıllık ürün paylaşım anlaşması kapsamında Hazar Denizi’ndeki 1.Blok’ta faaliyet göstermektedir. Malezya şirketi, Türkmenbaşı kentinin 80 km güneybatısında yer alan bu sahadaki doğalgaz arama çalışmaları için 10,7 milyar dolar yatırım gerçekleştirdi.  Bugün, günlük ortalama gaz kondensatı üretimi 3.500 tonun üzerinde ve 2019’da şirket bu hacmi 4.129 tona çıkarmayı planlıyor.

1998 yılından itibaren uluslararası eğitim programını da başlatan Malezya şirketi,  Petronas Teknoloji Üniversitesi’nde Türkmen öğrencilerini eğitmektedir. Bu yüksek eğitim kurumu Türkmenistan’ın Uluslararası Petrol ve Gaz Üniversitesi ile mutabakat muhtırası imzaladı ve eğitim alanında işbirliği yapmaktadır.

Malezya şirketi bundan sonraki dönemde de, karada ve Hazar Denizi’nin Türkmen kıyısında ulaşılması zor sahaların keşfedilmesi ve geliştirilmesi alanında işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

Bu bağlamda, şirket yetkilileri Türkmenistan ile imzalanan mevcut anlaşmanın süresinin uzatılmasını ve petrokimya sektöründe işbirliği yapılması yönünde önerilerde bulundu. Kıyanlı’daki polietilen ve polipropilen üretimi için ultra modern bir kompleks temelinde işbirliği yapma teklifi sunuldu.

Türkmenistan yabancı yatırımcıların çekilmesiyle yüksek kalitede ihracata yönelik ürünler üretmeyi hedefleyen gaz işleme endüstrisini geliştirmektedir. Bu kapsamda yakın gelecekte ülkede yeni gazkimya tesislerin inşa edilmesi öngörülmektedir. Düşük yoğunluklu polietilen, polipropilen, polivinil asetat, polivinil klorür, metanol, sıvı klor, sodyum sülfat dahil olmak üzere bu tür ürün üretim tesislerinin kurulması hedeflenmektedir.

Ýene-de okaň

Ankarada Halkara Bitaraplyk güni mynasybetli sport bäsleşigi geçirildi

Russiýada Prezident saýlawlarynyň senesi kesgitlendi

Teýlor Swift – ýylyň “adamy” saýlandy

Türkmen-awstriýa hyzmatdaşlygy maslahatlaşyldy

Hazarýaka döwletleriniň daşary işler ministrleriniň duşuşygy Türkmenistanda geçiriler

Putin Saud Arabystanyda we BAE-de saparda bolar