BIZNES

Petronas, Türkmenistan ile işbirliğini arttırmak istiyor

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 7-8 Kasım tarihlerinde Malezya’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında bu ülkenin petrol devi Petronas şirketi Başkanı Datuk Zulkifli Wan Ariffin’I kabul etti. Görüşme, Sayın Devlet Başkanı’nın Malezya ziyareti çerçevesinde konakladığı Shangri La otelinde gerçekleşti.

 Petronas şirketi Başkanı Ariffin, Türkmenistan ile gelecekte de işbirliğini arttırmak istediklerini ve bu ülkede özellikle enerji alanında önemli işbirliği tecrübesine sahip olduklarını kaydetti.

Sayın Devlet Başkanı, Malezya’nın dev enerji şirketinin iki ülke ekonomik münasebetlerinin güçlendirilmesine katkılarının büyük olduğunu söyledi. Söz konusu şirket, Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki enerji yataklarının araştırılmasına ilk katılan yabancı şirketlerin birisidir. 

Görüşmede, taraflar uzun vadeli ve karşılıklı çıkar doğrultusunda bundan sonraki dönemde yapılacak işbirliği konularını değerlendirdi.

Türkmenistan ile Malezyalı Petronas şirketinin arasında önemli işbirliği alanlarının birisi de Türkmen öğrencilerinin yetiştirilmesidir. Şirket, kendi üniversitesinde Türkmenistan’ın petrol ve doğal gaz sektörü için kalifiyeli eleman yetiştiriyor. Petronas Teknoloji Üniversitesi’ne çok yıllardan beri Türkmen öğrencileri eğitime gönderiliyor.

Sayın Devlet Başkanı, 2011 yılında Malezya’ya gerçekleştirdiği resmi ziyarette, Petronas Teknoloji Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanına layık görülmüştü. Petronas dünyanın en büyük petrol şirketlerindendir.

Kaynak :Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan “Fitсh Ratings” agentligi bilen hyzmatdaşlyk eder

“Sarahs-Mary-Serhetabat” ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň gurluşygynyň taslamasy teklip edilýär

“Botaş” we “Gazprom” Stambulda tebigy gaz söwda merkezini döreder

Stambuldaky Türkmenistanyň Baş konsullygynda türk işewür toparlarynyň wekilleri bilen duşuşyk geçirildi

Angliýanyň ilkinji milliarder sazandasy boldy

Ata Watan Eserleri

Türkmen halysynyň baýramyna taýýarlyk görülýär