JEMGYÝET

Pakistan’ın Mango festivali Aşkabat’ta kutlandı

Pakistan’ın Aşkabat Büyükelçiliği organizasyonluğunda Yıldız otelinde Mango festivali ve 2018 Dünya Kupası futbol topunun tanıtımı gerçekleştirildi. Pakistan Büyükelçisi Murad Ashraf Janjua ve eşi, otel girişinde konukları karşıladı. Törene, Türkmenistan Hükümetini temsilen Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev katıldı. Ayrıca, törene büyükelçiler, davetliler ve aralarında Atavatan Türkmenistan dergisi yanı sıra yabancı basın mensupları da hazır bulundu.

Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçi Mustafa Kapucu’nun hazır bulunduğu tören, Pakistan ile Türkmenistan diplomatik ilişkilerinin 26.yıldönümü kutlamalarının bir parçası oldu.

Törende konuşan Pakistan Büyükelçisi Ashraf Janjua, Pakistan'ın yıllık 1,8 milyon ton üretimi ile dünyadaki 4. büyük mango üreticisi olduğunu ve Çin, Japonya gibi birçok ülkeye mango ihraç edildiğini vurguladı. Büyükelçi 110 çeşitten fazla yüksek kalitede Pakistan mangosu olduğunu ekledi, bunlara Sindhri, Anwar Retaul, Lungra, Malda, Dusehri, Fajri, Chaunsa ve diğerleri dahil olduğunu ifade etti.

Türkmenistan-Pakistan münasebetlerine değinen Büyükelçi, iki ülke arasındaki ilişkilerin sağlam temeller arasında kurulduğunu, TAPİ doğalgaz boru hattı projesi ile daha da pekişeceğini söyledi. Büyükelçi, iki ülke arasındaki münasebetlerin daha da pekiştirilmesi sonucunda Pakistan’da üretilen mangoların Türkmenistan pazarına da ulaşabileceğinin altını çizdi.

Pakistan Büyükelçisi ayrıca, bu organizasyonun bir parçası olan Rusya’da düzenlenmekte olan 2018 Dünya Kupası futbol topunu tanıtarak, bu topun Pakistan’da üretildiğini kaydetti. Kupanın topu Telestar 18’in Pakistan’da yüksek kalitede üretildiğini ve bunu Sine vizyon gösterisi ile konuklara sunan Büyükelçi, ayrıca Brezilya’da düzenlenen 2014 Dünya Kupası resmi maç topu Brazuca’nın da Pakistan’da üretildiğini ve ayrıca Almanya, Fransa liglerine ve Şampiyonlar ligi toplarını ürettiklerini söyledi.

Daha sonra kürsüye gelen Türkmen Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev, 1992 yılında Pakistan Başbakanı’nın Aşkabat ziyareti ile iki ülke münasebetlerinin kurulduğunu ifade ederek, Pakistan’ın Güney Asya bölgesindeki stratejik ortaklarının olduğunu söyledi.

İki ülke münasebetlerin her alanda geliştiğine dikkat çeken Bakan Yardımcısı, TAPİ gibi dev projeler ile ikili ilişkilerin daha da gelişeceğine inandığını söyledi.

Türkmen Bakan Yardımcısı, Pakistan’dan Türkmenistan’a mango getirilmesine karşılık, Türkmenistan’ın da dünyaca ünlü kavunlarının Pakistan’a gönderilmesinin ikili münasebetler açısında daha güzel olacağını ifade etti.

Törende, Türkmen Bakan Yardımcısına 2018 Dünya Kupası futbol topu hediye edildi.

Daha sonra konuklar Pakistan'dan gelen taze mangolardan yapılmış mangolu dondurma, mangolu sufle, mangolu mus, mangolu tatlı, mangolu pudding, mango salatası ve mangolu kek gibi geniş ölçekte mango lezzetlerinin tadına baktılar.

Konuklara mango ve 2018 Dünya Kupası futbol topu hediye edildi.

Ýene-de okaň

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär