TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Pakistan Cumhurbaşkanı, 5.Asya Oyunları için Türkmenistan’a geldi

Türkmenistan’da dün Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunlarının resmi açılış töreni gerçekleştirildi. Asya Oyunları için yurtdışından çok sayıda devlet ve hükümet başkanları, başbakanlar, bakanlar ve üst düzey devlet yetkilileri geldi.

Ev sahibi ülke Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, ilk olarak Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ile görüştü. Daha sonra Pakistan Cumhrbaşkanı Memnun Hüseyin ile bir araya geldi.

Pakistan Cumhurbaşkanı, Türkmenistan’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu, Türkmenistan daimi tarafsızlık statüsü prensipleri kapsamında yürüttüğü barışçıl dış politikasını desteklediklerini kaydetti.

Türkmen Lider, Asya oyunları’nın açılışı için gelen Pakistanlı mevkidaşına teşekkür ederek, Türkmenistan’ın Pakistan’ı önemli işbirliği ortağı olaak gördüğünü ve Güney Asya ülkeleri ile işbirliğinin genişletilmesine önem verdiklerini kaydetti.

Konuk Cumhurbaşkanı, Aşkabat 2017 oyunlarının başlaması ile tebrik ederek, bu oyunların dünya ülkeleri ve halkları arasındaki karşılıklı güvenin artmasına, dostane işbirliğinin geliştirilmesini katkı sağladığını söyledi.

Liderler görüşmede ikili işbirliği konularını ele aldı. Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı projesi değerlendirildi. İki ülke Devlet Başkanları bu projenin tamamlanması için kararlıklaırnı teyit etti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

Ýene-de okaň

Gazagystanda Merkezi Aziýanyň iň uly metjidi açyldy

Ata Watan Eserleri

Ýaponiýanyň daşary işler boýunça döwlet ministriniň Türkmenistana sapary meýilleşdirilýär

Ata Watan Eserleri

Ýaponiýada täze hökümet düzüldi

Ata Watan Eserleri