TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Otomobil için Yeni vergi

Türkmenistan Meclisi yakında birkaç yeni Kanun kabul etti. Kabul edilen kanunlar arasında vize ile ilgili Migrasyon Kanunu ve Vergi Kanuna değişiklik yapmak ile ilgili Kanunlarda var.

Kanunda dikkat çeken husus araç sahiplerine getirilen yeni vergi olarak ortaya çıkmaktadır. 21 Haziran 2018 senesinde yayınlanan,  Kanunun 4. Maddesine göre, 1 Ağustos 2018 senesinde yürürlüğe girecek yeni düzenlemeye göre, otomobil sahiplerine yeni vergi geliyor. Buna göre, daha önce 220 ve devamlı maddelerinde köpek sahiplerinden vergi almak ile ilgili hususları düzenliyor ise, yeni düzenleme ile 220. Madde ve devamı maddeler otomobil sahipleri için vergiyi düzenlemektedir.

Kimler vergi ödeyecek?

Motosiklet, otomobil, otobüs ve yük araç (araçlar) sahipleri vergi ödeyecek. Bu kişiler gerçek kişi olabileceği gibi tüzel kişi de olabilir. Bu araçlar iş seyahati, askerlik veya başka nedenlerden dolayı kullanılmıyor ise de vergi kapsamındadır. Ancak Polis Yol Kontrol Servisi tarafından teknik kontrolden geçemeyen araçlar vergiden muaftır.

Vergi oranı nedir?

Araçlar için vergiler, Türkmenistan kanunu ile vergiler ve komisyonlar için baz miktarının aşağıdaki katları oranda olacaktır.

Motosikletler için 1 kat

Otomobiller için  2 kat

Otobüsler için 3 kat

Yük araçları için 6 kat

Kimler muaf olacak?

Yeni vergiden bazı kişiler muaf olacak olup, bunlar, Türkmenistan Kahramanı, Ruhnama madalya sahipleri, çocuk yaştan itibaren sakatlar ve 1-2 grup sakatlar, savaş gazileri gibi kişilerdir.

 

Ýene-de okaň

Biržada nebit önümleri uly isleg bildirilýär

Türkmenistanyň Astrahandaky logistika merkezi Merkezi Aziýanyň Russiýa deňiz çykalgasy bolar

Ata Watan Eserleri

Azerbaýjan Rumyniýa tebigy gaz iberer

Ata Watan Eserleri

Teswirle